Zelenskiy: Ukraina hududi bo‘linishga yo‘l qo‘ymaydi
Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy mamlakatning hududiy yaxlitligini himoya qilish borasidagi qat’iy pozitsiyasini yana bir bor jahon hamjamiyatiga ma’lum qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
U ta’kidlashicha, Rossiyaning Ukraina hududlarini o‘z nazoratiga olish istagi qanchalik kuchli bo‘lmasin, ukrain xalqi birdam bo‘lib, birgalikda harakat qilayotgan ekan, bu orzu amalga oshmaydi. Zelenskiyning so‘zlariga ko‘ra, Ukraina va Amerika Qo‘shma Shtatlari o‘rtasidagi aloqalar doimiy ravishda, turli darajalarda davom etmoqda.
Prezident diplomatiyada ba’zi ma’lumotlar sir saqlanishi kerakligini ta’kidladi, shuning uchun barcha tafsilotlar ochiqlanmasligini bildirdi. Davlat rahbari nutqida tarixiy voqealarga ham to‘xtaldi.
Uning fikricha, Rossiyaning Qrimni egallashiga yo‘l qo‘yilishi keyinchalik Donetsk va Lugansk viloyatlarining ayrim hududlarini bosib olishga sabab bo‘lgan. Shuningdek, Ukraina chegarasida qo‘shinlar to‘planganda zarur choralar ko‘rilmagani keng ko‘lamli urushning boshlanishiga olib kelgan.
Zelenskiy hozirda Vladimir Putinning Xerson viloyatining janubiy qismi, Zaporojye, butun Lugansk viloyati, Donetsk va Qrim ustidan to‘liq nazorat o‘rnatgani uchun “kechirilish”ni talab qilayotganini aytdi. Biroq Ukraina prezidenti bunday talabni mutlaqo qabul qilmasligini va mamlakatning bo‘linishiga hech qachon yo‘l qo‘ymasligini qat’iy bildirdi.
Uning bu bayonoti mamlakat ichida va xalqaro maydonda katta e’tibor va munozaralarga sabab bo‘ldi. Ko‘plab tahlilchilar bu chiqishni Ukraina tomonidan yana bir diplomatik ogohlantirish sifatida baholamoqda.
Ukrainaning o‘z fuqarolari esa Zelenskiyning qat’iy pozitsiyasini qo‘llab-quvvatlab, mamlakat kelajagi faqat birlik va jasoratda ekanini tan olmoqda.

Зеленский: Украина не допустит разделения своей территории
Президент Украины Владимир Зеленский еще раз заявил о своей твердой позиции по защите территориальной целостности страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он подчеркнул, что сколько бы сильным ни было желание России взять под контроль украинские территории, пока украинский народ един и действует вместе, эта мечта не сбудется. По словам Зеленского, отношения между Украиной и Соединенными Штатами Америки продолжают развиваться на постоянной основе на разных уровнях.
Президент отметил, что в дипломатии некоторые данные должны оставаться конфиденциальными, поэтому он сообщил, что все детали не будут раскрыты. Глава государства также остановился на исторических событиях в своем выступлении.
По его мнению, допущение России к захвату Крыма впоследствии привело к захвату некоторых территорий Донецкой и Луганской областей. Кроме того, отсутствие необходимых мер при сосредоточении войск на границе Украины привело к началу масштабной войны.
Зеленский заявил, что сейчас Владимир Путин требует "прощения" за полный контроль над южной частью Херсонской области, Запорожьем, всей Луганской областью, Донецком и Крымом. Однако президент Украины категорически заявил, что не примет такие требования и никогда не допустит разделения страны.
Это заявление вызвало большой интерес и обсуждения как внутри страны, так и на международной арене. Многие аналитики оценивают этот выход как еще одно дипломатическое предупреждение со стороны Украины.
Граждане Украины поддерживают твердую позицию Зеленского, признавая, что будущее страны только в единстве и мужестве.