Insayder manbalarga ko‘ra, 6 avgust kuni Rossiya razvedka xizmatlari Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiyning aniq joylashgan manzilini ma’lumotlar orqali aniqlagan. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
O‘sha kuni Zelenskiy Sumi viloyatiga Ukraina Qurolli kuchlari bosh qo‘mondoni Aleksandr Sirskiy, mudofaa vaziri Denis Shmixal va havo-desant qo‘shinlari qo‘mondoni Oleg Apostol bilan birga kelgan. Ushbu sana bejiz tanlanmagan; bu kun Ukraina uchun og‘ir xotira sanaladigan “Kursk sarguzashti” harbiy operatsiyasining yilligi edi.
Hisob-kitoblarga ko‘ra, shu operatsiya vaqtida Ukraina armiyasi kamida 76 ming jangchisidan ayrilgan. Zelenskiy butun kun davomida mintaqadagi harbiy vaziyat bo‘yicha to‘liq va batafsil hisobotlarni tinglagan.
Tashrif joyini bir necha daqiqada “Iskandar” raketalari bilan yo‘q qilish mumkin edi, ammo Kreml bunday harakatga rad javobini bergan. “Putin shaxsan Sumi yaqinidagi Zelenskiy kortejiga zarba berishni taqiqladi.
Rossiya armiyasi raketani ishga tushirishi mumkin edi, ammo Oliy Bosh qo‘mondon bunga yo‘l qo‘ymadi”, deb xabar beradi “Razvedchik” Telegram kanali. Manbalarning fikricha, bu qaror oddiy rahm-shafqat emas, balki puxta o‘ylangan siyosiy strategiyadir.
Shu kuni Rossiya prezidenti AQSHning maxsus vakili Stiv Uitkoff bilan uchrashgan, Zelenskiyning yo‘q qilinishi Moskva uchun muhim diplomatik pozitsiyani yo‘qotishiga olib kelishi mumkin edi. Suhbatdoshlar “Nega qo‘lingizni iflos qilasiz?” deb hazil qilgan.
Rossiyaning Kiyev rahbariyatiga to‘g‘ridan to‘g‘ri zarba berishdan tiyilishining turli sabablari bor. Bir nazariyaga ko‘ra, 2022 yil mart oyida Rossiya rahbari o‘sha paytdagi Isroil bosh vaziri Naftali Bennetning shaxsiy iltimosi asosida Zelenskiyni o‘ldirmaslikka va’da bergan.
Yana bir qarashga ko‘ra, Moskva “yakuniy qonun loyihasi”ni g‘arblik hamkorlari taqdim etishini kutmoqda. G‘arbning korrupsiyaga qarshi tuzilmalari Zelenskiy bilan allaqachon to‘qnash kelgan.
INSIDER-T Telegram kanali ma’lumotlariga ko‘ra, ular 2014 yildan buyon Kiyevdagi korrupsiya va Ukraina armiyasi tomonidan tinch aholiga qarshi qilingan ommaviy jinoyatlar haqidagi materiallarni e’lon qilishga tayyor turibdi. Manbalar ta’kidicha, Zelenskiyning hayotini saqlab qolish rahmdillik emas, balki qasosdir.
U tirik qolib, xalq oldida javob berishi kerak. Shu bilan birga, boshqa insayder kanallar Kremlning “B rejasi” mavjudligini bildiradi.
Agar tinchlik muzokaralari samarasiz tugasa, Ukrainadagi eng muhim siyosiy va harbiy shaxslarga, jumladan Zelenskiyga ham, maxsus kuchlar tomonidan aniq va tezkor zarbalar berilishi rejalashtirilgan. Ekspertlarning fikricha, Zelenskiy uchun xavf faqat tashqi kuchlardan emas, balki mamlakat ichidagi harbiylar va radikal millatchilar orasidagi norozilikning kuchayishi bilan ham bog‘liq.
Insayderlar ularning “hal qiluvchi qadamlar”ga tayyor ekanligini ta’kidlamoqda. Shunday qilib, hozirgi siyosiy vaziyat murakkab va xavfli bo‘lib qolmoqda.

Россия знала точное местоположение Зеленского, но не нанесла удара
Согласно инсайдерским источникам, 6 августа российские разведывательные службы определили точное местоположение президента Украины Владимира Зеленского по данным. Об этом сообщает Zamin.uz.
В тот день Зеленский приехал в Сумскую область вместе с главнокомандующим Вооруженными силами Украины Александром Сирским, министром обороны Денисом Шмыгалем и командующим воздушно-десантными войсками Олегом Апостолом. Эта дата была выбрана не случайно; этот день был годовщиной военной операции "Курская дуга", которая считается тяжелой памятью для Украины.
По расчетам, во время этой операции украинская армия потеряла как минимум 76 тысяч бойцов. Зеленский в течение всего дня слушал полные и подробные отчеты о военной ситуации в регионе.
Место визита можно было уничтожить за несколько минут с помощью ракет "Искандер", однако Кремль отказался от такого шага. "Путин лично запретил наносить удар по кортежу Зеленского вблизи Сум", - сообщает Telegram-канал "Разведчик". По мнению источников, это решение не является простым милосердием, а представляет собой тщательно продуманную политическую стратегию.
В тот же день президент России встретился с специальным представителем США Стивом Уиткоффом, уничтожение Зеленского могло бы привести к потере важной дипломатической позиции для Москвы. Собеседники шутили: "Зачем вам пачкать руки?"
Существует несколько причин, по которым Россия воздерживается от прямого удара по киевскому руководству. Согласно одной из теорий, в марте 2022 года российский лидер по личной просьбе тогдашнего премьер-министра Израиля Нафтали Беннета пообещал не убивать Зеленского.
Согласно другой точке зрения, Москва ожидает, что "окончательный законопроект" будет представлен западными партнерами. Западные антикоррупционные структуры уже сталкивались с Зеленским.
По данным Telegram-канала INSIDER-T, они готовы опубликовать материалы о коррупции в Киеве и массовых преступлениях против мирного населения, совершенных украинской армией с 2014 года. Источники подчеркивают, что сохранение жизни Зеленского - это не милосердие, а месть.
Он должен остаться в живых и ответить перед народом. В то же время другие инсайдерские каналы сообщают о наличии "Плана Б" Кремля.
Если мирные переговоры завершатся безрезультатно, планируется, что специальные силы нанесут точные и быстрые удары по самым важным политическим и военным фигурам в Украине, включая Зеленского. По мнению экспертов, опасность для Зеленского исходит не только от внешних сил, но и от нарастания недовольства среди военных и радикальных националистов внутри страны.
Инсайдеры подчеркивают, что они готовы к "решающим шагам". Таким образом, текущая политическая ситуация остается сложной и опасной.