Xitoy siyosiy elitasida muhim o‘zgarishlar yuz bermoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Xitoy Kommunistik partiyasi Markaziy qo‘mitasi xalqaro aloqalar bo‘limi rahbari bo‘lgan tajribali diplomat va siyosiy arbob Lyu Szyanchao iyul oyining oxirida xorijiy safari tugagach, Pekinda kutilmaganda hibsga olindi. The New York Times nashri ishonchli manbalariga tayangan holda uning so‘roqqa tortilgani haqida xabar berdi.
Hozircha 61 yoshli yuqori lavozimli siyosatchining hibsga olinishi sababiga oid rasmiy ma’lumotlar mavjud emas. Gazeta jurnalistlari uning bilan bog‘lanishga harakat qilgan, ammo javob ololmagan.
Shuningdek, Xitoy Tashqi ishlar vazirligi va boshqa rasmiy idoralardan ham hodisa yuzasidan hech qanday bayonot berilmadi. 2023 yilda Sin Gang lavozimidan ketgach, Lyu Szyanchao Xitoy tashqi ishlar vaziri lavozimiga nomzod sifatida ko‘rsatilar edi.
U 2022 yildan beri 20 dan ortiq davlatga rasmiy tashriflar uyushtirib, 160 dan ziyod davlat vakillari bilan muzokaralar olib borgan. Jumladan, AQSH sobiq davlat kotibi Entoni Blinken bilan uchrashuvlari uning xalqaro maydondagi faolligi va siyosiy mavqeyining oshishi haqida taxminlarni kuchaytirgan edi.
Hozirda Xitoy tashqi ishlar vazirligini Van I boshqarmoqda. Lyu Szyanchao atrofidagi vaziyat nafaqat Xitoy ichki siyosatida, balki xalqaro diplomatiyada ham katta muhokamalarga sabab bo‘lmoqda.
Kelgusida bu voqea ortidagi asosiy sabablar va natijalar aniq bo‘lib, Xitoyning tashqi siyosatiga ta’sir ko‘rsatishi kutilmoqda.

В Китае был арестован высокопоставленный дипломат
Опытный дипломат и политический деятель Лю Сянчао, который был главой отдела международных связей Центрального комитета Коммунистической партии Китая, неожиданно был арестован в Пекине по возвращении из зарубежной поездки в конце июля. Издание The New York Times, ссылаясь на надежные источники, сообщило о его допросе.
На данный момент нет официальной информации о причинах ареста 61-летнего высокопоставленного политика. Журналисты газеты пытались связаться с ним, но не получили ответа.
Кроме того, Министерство иностранных дел Китая и другие официальные органы также не сделали никаких заявлений по этому инциденту. В 2023 году, после отставки Синь Гана, Лю Сянчао рассматривался как кандидат на пост министра иностранных дел Китая.
С 2022 года он организовал официальные визиты в более чем 20 стран и провел переговоры с представителями более 160 государств. В частности, его встречи с бывшим государственным секретарем США Энтони Блинкеном усилили предположения о его активности на международной арене и политическом влиянии.
В настоящее время Министерством иностранных дел Китая руководит Ван И. Ситуация вокруг Лю Сянчао вызывает большие обсуждения не только в внутренней политике Китая, но и в международной дипломатии.
В будущем ожидается, что основные причины и последствия этого события станут ясными и окажут влияние на внешнюю политику Китая.