Netanyahu G‘azo urushini yakunlash rejasi taqdim etdi
Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyahu Quddusda xorijiy ommaviy axborot vositalari vakillari uchun o‘tkazilgan matbuot anjumanida G‘azo sektoridagi urushni yakunlash bo‘yicha besh tamoyildan iborat reja taqdim etdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Dasturga ko‘ra, HAMASni quroldan voz kechishga majbur qilish, barcha isroillik garovdagilarni ozod etish, G‘azoni to‘liq qurolsiz hududga aylantirish va mintaqada hokimiyatni isroillik bo‘lmagan fuqarolik ma’muriyatiga topshirish nazarda tutilgan. Shuningdek, Isroil hukumati xavfsizlikni ta’minlash maqsadida G‘azo ustidan nazoratni o‘z zimmasiga oladi.
Netanyahu ta’kidlaganidek, G‘azo shahrini nazoratga olish urushni yakunlashning eng samarali yo‘li hisoblanadi. U boshlagan ishni oxiriga yetkazish va HAMASni mutlaqo yo‘q qilish zarurligini qayd etdi.
Bundan tashqari, G‘azo hududida xavfsiz yo‘laklar hamda yangi gumanitar yordam punktlarini tashkil etish rejalashtirilgan. Isroil rahbari maqsadlari G‘azoni egallash emas, balki uni ozod qilish ekanligini bildirdi.

Нетаньяху представил план завершения войны в Газе
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху на пресс-конференции, проведенной для представителей зарубежных средств массовой информации в Иерусалиме, представил план из пяти принципов по завершению войны в секторе Газа. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно программе, предполагается заставить ХАМАС отказаться от оружия, освободить всех израильских заложников, сделать Газу полностью безоружной зоной и передать власть в регионе гражданскому управлению, не связанному с Израилем. Также израильское правительство возьмет на себя контроль над Газой для обеспечения безопасности.
Как подчеркнул Нетаньяху, контроль над городом Газой является наиболее эффективным способом завершения войны. Он отметил необходимость довести начатое дело до конца и полностью уничтожить ХАМАС.
Кроме того, планируется создать безопасные коридоры и новые пункты гуманитарной помощи на территории Газы. Лидер Израиля заявил, что его цели не в том, чтобы захватить Газу, а в том, чтобы освободить ее.