Sulaymon al-Ubayd G‘azada urushda halok bo‘ldi
G‘aza shahrida halok bo‘lgan mashhur futbolchi Sulaymon al-Ubaydning oilasi va muxlislari uni hurmat bilan xotirlashmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
41 yoshli hujumchi Falastin terma jamoasi hamda “Al-Shati” klubining yetakchisi bo‘lib, muxlislar uni Braziliya afsonasi Pele bilan taqqoslashgan. Falastin Futbol Assotsiatsiyasi va yaqinlarining ma’lumotiga ko‘ra, u janubiy G‘azada insonparvarlik yordamini olish uchun navbatda turgan paytda Isroil tank snaryadi zarbasidan halok bo‘lgan.
Uning xotini Doa al-Ubayd marhumning 10-raqamli shortikasini esdalik sifatida saqlamoqda. Al-Ubaydning o‘limi xalqaro e’tibor qozondi.
“Liverpul” hujumchisi Muhammad Saloh UEFA ta’ziyasida voqea sababi tilga olinmaganini tanqid qilib, “U qanday, qayerda va nima uchun vafot etdi?” deb savol berdi. Isroil armiyasi voqeaga oid dastlabki tekshiruvda hech qanday yozuv topilmaganini ma’lum qildi.
Falastin Futbol Assotsiatsiyasi urushda yuzlab sportchilar va murabbiylar halok bo‘lganini, ko‘plab sport inshootlari vayron qilinganini ta’kidlamoqda. Shunga qaramay, Al-Ubayd urush sharoitida ham futbolni tark etmadi va muntazam mashg‘ulotlar olib bordi.
Mahalliy muxlislar uni nafaqat mahorati, balki sportga sodiqligi uchun eslashlarini bildiradi. Ularning aytishicha, “Bu futbolchi maydonda shamol singari yelib o‘ynardi, uni tomosha qilish har doim zavq bag‘ishlardi.”

Сулеймон аль-Убайд погиб в войне в Газе
Семья и поклонники знаменитого футболиста Сулеймана аль-Убайда, погибшего в Газе, с уважением его помнят. Об этом сообщает Zamin.uz.
41-летний нападающий был лидером сборной Палестины и клуба «Аль-Шати», поклонники сравнивали его с бразильской легендой Пеле. По информации Палестинской футбольной ассоциации и близких, он погиб от удара израильского танкового снаряда, когда стоял в очереди за гуманитарной помощью на юге Газы.
Его жена Дуа аль-Убайд хранит номер 10 на футболке покойного в качестве памятного знака. Смерть аль-Убайда привлекла международное внимание.
Нападающий «Ливерпуля» Мохамед Салах раскритиковал, что в трауре UEFA не упомянули причины происшествия, задав вопрос: «Как, где и почему он умер?» Израильская армия сообщила, что в ходе первоначального расследования не было найдено никаких записей о происшествии.
Палестинская футбольная ассоциация подчеркивает, что в войне погибли сотни спортсменов и тренеров, многие спортивные сооружения были разрушены. Тем не менее, аль-Убайд не покидал футбол даже в условиях войны и регулярно проводил тренировки.
Местные поклонники говорят, что будут помнить его не только за мастерство, но и за преданность спорту. По их словам, «Этот футболист играл на поле, как ветер, его всегда было приятно смотреть».