Rossiyaning Zelenograd shahridagi veterinariya klinikasida birinchi marta baliqqa ultratovush tekshiruvi o‘tkazildi va muvaffaqiyatli jarrohlik amaliyoti bajarildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, besh-yetti yosh atrofidagi biryuza akar balig‘i qorin sohasida shish bilan klinikaga olib kelingan. Bir hafta ichida shish tez o‘sib, baliqning suzish qobiliyati yomonlashgan hamda hojat chiqarishda qiyinchiliklar yuzaga kelgan.
Shuningdek, o‘sma yorilishi xavfi ham mavjud edi. Klinika veterinarlari tekshiruv davomida ultratovush mutaxassisi Tatyana Baragina baliq qorin bo‘shlig‘ida qonli suyuqlik to‘plangan kista aniqladi.
Shundan so‘ng jarroh Nadejda Kuzina punksiya usuli yordamida kistaning mazmunini tozalash amaliyotini muvaffaqiyatli amalga oshirdi. Bu tibbiy muolaja klinika amaliyotida ilk bor qo‘llanilib, tajriba ijobiy natija berdi.
Operatsiyadan so‘ng baliq o‘zining faol harakatlarini tikladi va normal suzish holatiga qaytdi. Mutasaddilar baliq bir muddat shifokorlar nazoratida bo‘lishi kerakligini, chunki kista qayta suyuqlik to‘plash xavfi mavjudligini ta’kidladi.
Ushbu amaliyot hayvonlar salomatligini saqlashda yangi imkoniyatlar ochdi va kelgusida shunga o‘xshash holatlarda samarali davolash usullaridan foydalanishga asos yaratdi.

В Зеленограде рыбе сделали операцию с помощью ультразвука
В ветеринарной клинике города Зеленоград в России впервые была проведена ультразвуковая диагностика рыбы и успешно выполнена хирургическая операция. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно информации, в клинику был доставлен бирюзовый акар рыбы в возрасте около пяти-семи лет с опухолью в области живота. В течение недели опухоль быстро росла, и у рыбы ухудшились способности к плаванию, а также возникли трудности с дефекацией.
Кроме того, существовал риск разрыва опухоли. Врачи клиники во время обследования с помощью ультразвукового специалиста Татьяны Барагиной выявили кисту с кровянистой жидкостью в брюшной полости рыбы.
После этого хирург Надежда Кузина успешно провела операцию по очистке содержимого кисты с помощью пункции. Эта медицинская процедура была впервые применена в практике клиники и дала положительный результат.
После операции рыба восстановила свою активность и вернулась в нормальное состояние плавания. Ответственные лица отметили, что рыба должна находиться под наблюдением врачей в течение некоторого времени, так как существует риск повторного накопления жидкости в кисте.
Эта операция открыла новые возможности для сохранения здоровья животных и заложила основу для использования эффективных методов лечения в подобных случаях в будущем.