Bixar saylovchilar ro‘yxatidan 6,5 million nom o‘chirildi
Hindistonning Bixar shtatida noyabr oyida bo‘lib o‘tadigan saylovlar oldidan saylovchilar ro‘yxati yangilandi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Yangi ro‘yxatda 6,5 milliondan ortiq nom o‘chirib tashlandi. Tekshiruv jarayonida ayrim saylovchilarning fotosuratlari noto‘g‘ri kiritilgani, takroriy yozuvlar va vafot etgan shaxslarning ro‘yxatda qolganligi aniqlangan.
Markaziy saylov komissiyasi tomonidan 25-iyundan 26-iyulgacha davom etgan intensiv qayta ko‘rib chiqish natijasida jami 78,9 million saylovchi tekshirildi. Shu jarayonda 2,2 million o‘lik shaxs, 700 ming takroriy nom va 3,6 million ko‘chib ketgan fuqarolar ro‘yxatdan chiqarildi.
Muxolifat partiyalari ayrim hududlarda, xususan musulmon aholisi ko‘p bo‘lgan chegara tumanlarida saylovchilarni ataylab ro‘yxatdan chiqarilayotgani haqida da’vo qilmoqda. Saylov komissiyasi esa bunday ayblovni rad etib, faqat ro‘yxatdagi xatolarni tuzatish ishlari olib borilayotganini ma’lum qildi.
Aholi vakillari esa ro‘yxatda ko‘plab xatoliklar mavjudligini, jumladan, noto‘g‘ri fotosuratlar va vafot etgan qarindoshlarning nomlari qolib ketganini bildirgan. Ba’zilar saylov huquqidan mahrum bo‘lish ijtimoiy yordam va imtiyozlardan mahrum qolishiga sabab bo‘lishidan xavotirda.
Mazkur masala mamlakat parlamenti va Oliy sudda ham muhokama qilinmoqda. 1-sentyabrgacha ro‘yxatdagi xatolarni tuzatish uchun 165 mingdan ortiq ariza qabul qilingan.

Из списка избирателей Бихара было удалено 6,5 миллиона имен
В штате Бихар, Индия, перед выборами, которые состоятся в ноябре, был обновлен список избирателей. Об этом сообщает Zamin.uz.
В новом списке было удалено более 6,5 миллиона имен. В ходе проверки было установлено, что фотографии некоторых избирателей были введены неверно, имеются дублирующие записи и в списке остались имена умерших лиц.
В результате интенсивного пересмотра, который проводился Центральной избирательной комиссией с 25 июня по 26 июля, было проверено всего 78,9 миллиона избирателей. В этом процессе из списка были исключены 2,2 миллиона умерших лиц, 700 тысяч дублирующих имен и 3,6 миллиона граждан, которые переехали.
Оппозиционные партии утверждают, что в некоторых районах, особенно в пограничных округах с преобладанием мусульманского населения, избиратели намеренно исключаются из списка. Однако избирательная комиссия опровергла такие обвинения, заявив, что проводятся только работы по исправлению ошибок в списке.
Представители населения сообщают, что в списке имеется множество ошибок, включая неверные фотографии и имена умерших родственников. Некоторые опасаются, что потеря избирательного права может привести к лишению социальной помощи и льгот.
Данный вопрос также обсуждается в парламенте страны и Верховном суде. До 1 сентября было принято более 165 тысяч заявлений для исправления ошибок в списке.