G‘azada Al Jazeera jurnalistlari halok bo‘ldi
G‘aza shahridagi Al-Shifa shifoxonasi yaqinida Isroilning havo hujumi oqibatida besh nafar Al Jazeera telekanali xodimi halok bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu voqea haqida telekanal rasmiy bayonot berdi. Ma’lum qilinishicha, jurnalistlar shifoxona bosh darvozasi yonida o‘rnatilgan chodirda bo‘lgan paytda zarba berilgan.
Al Jazeera ushbu hujumni so‘z erkinligiga qaratilgan rejalashtirilgan tahdid deb atadi. Telekanal bosh muharriri Muhammad Moavvadning ta’kidlashicha, halok bo‘lganlardan biri Anas al-Sharif G‘aza voqealarini dunyoga yetkazayotgan yagona ovoz hisoblanar edi.
Isroil mudofaa kuchlari (IDF) zarba berilgandan so‘ng al-Sharifni “Hamas terrorchilik guruhi yetakchisi” deb aybladi, ammo qolgan jurnalistlarning o‘limi haqida izoh bermadi. Al Jazeera ma’lumotiga ko‘ra, hujumda jami yetti kishi halok bo‘lgan, dastlab to‘rt kishi halokligi haqida xabar berilgan, keyinchalik esa bu raqam besh nafarga oshirilgan.
Xalqaro tashkilotlar va jurnalistlarni himoya qilish guruhlari G‘azadagi axborot xodimlari uchun xavfli sharoit mavjudligini va ularning hayoti tahdid ostida ekanligini oldin ham ogohlantirgan edi. Committee to Protect Journalists (CPJ) ma’lumotlariga ko‘ra, Isroilning oktyabr oyidan beri davom etayotgan harbiy amaliyotlari natijasida kamida 186 jurnalist halok bo‘lgan.

В Газе погибли журналисты Al Jazeera
В результате воздушного удара Израиля рядом с больницей Аль-Шифа в Газе погибли пятеро сотрудников телеканала Al Jazeera. Об этом сообщает Zamin.uz.
Телеканал выпустил официальное заявление по этому инциденту. Согласно информации, журналисты находились в палатке, установленной у главного входа в больницу, когда был нанесен удар.
Al Jazeera назвала эту атаку запланированной угрозой свободе слова. Главный редактор телеканала Мухаммад Моаввад отметил, что одним из погибших был Аннас аль-Шариф, который являлся единственным голосом, передающим события в Газе миру.
Израильские оборонительные силы (ЦАХАЛ) после удара обвинили аль-Шарифа в том, что он является "лидером террористической группы ХАМАС", однако не прокомментировали смерть остальных журналистов. По данным Al Jazeera, в результате атаки погибли всего семь человек, изначально сообщалось о четырех погибших, позже это число было увеличено до пяти.
Международные организации и группы по защите журналистов ранее предупреждали о том, что в Газе существуют опасные условия для работников информации и их жизни находятся под угрозой. Согласно данным Комитета по защите журналистов (CPJ), с начала военных операций Израиля в октябре погибли как минимум 186 журналистов.