Uxta shahrida Ukraina dronlari hujumi sodir bo‘ldi
Rossiyaning shimolida joylashgan va Ukraina chegarasidan taxminan ikki ming kilometr uzoqlikda joylashgan Komi Respublikasi birinchi marta Ukraina dronlarining hujumiga uchradi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu voqea mamlakatning strategik ahamiyatga ega sanoat markazlaridan biri bo‘lgan Uxta shahrida sodir bo‘ldi. Mahalliy vaqtga ko‘ra, Uxtada dronlar hujumi xavfi haqida ogohlantirish berildi.
Telegram tarmog‘ida tarqalgan ma’lumotlarga ko‘ra, dronlar shahar yaqinidagi neftni qayta ishlash zavodiga yo‘naltirilgan edi. “Den” axborot dasturining xabarida neftni qayta ishlash majmuasida dron qulagani, ammo yong‘in yuzaga kelmagani ta’kidlandi.
Hodisa yuz berganidan so‘ng, shahar markazidagi “Yarmarka” savdo majmuasi va atrofdagi neftni qayta ishlash zavodi tezkor ravishda evakuatsiya qilindi. Ukraina tomonining Supernova+ telegram-kanali hujumda “Lukoyl-Uxtaneftepererabotka” zavodi asosiy nishon bo‘lganini ma’lum qildi.
Uxta shahri aholisi hodisa vaqtida mobil internet aloqasida uzilishlar bo‘lganini bildirgan, shuningdek, Siktivkar shahri fuqarolari ham shunga o‘xshash muammolar haqida shikoyat qilgan. Rossiya havo hujumlariga qarshi tizimi faollashgan paytda Uxta aeroportida samolyotlarni qabul qilish va jo‘natish vaqtincha to‘xtatildi.
Bu haqida Rosaviatsiya vakili Artyom Korenyako ma’lumot berdi. Komi Respublikasi rahbari vazifasini vaqtincha bajaruvchi Rostislav Goldshteynning so‘zlariga ko‘ra, dronlar qulashi natijasida hech kim jabrlanmadi.
Ta’kidlash joizki, keng ko‘lamli urush boshlanganidan beri Ukraina dronlari birinchi marta Komi Respublikasi hududini nishonga oldi. Bu holat jang maydonlari geografiyasining kengayib borayotganini va uzoq hududlarning ham ehtimoliy xavf ostida ekanligini ko‘rsatmoqda.

В городе Ухта произошло нападение украинских дронов
Республика Коми, расположенная на севере России и примерно в двух тысячах километрах от границы с Украиной, впервые подверглась атаке украинских дронов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это событие произошло в городе Ухта, который является одним из стратегически важных промышленных центров страны. По местному времени в Ухте было выдано предупреждение о возможной атаке дронов.
Согласно информации, распространенной в Telegram, дроны были нацелены на нефтеперерабатывающий завод, расположенный рядом с городом. В сообщении информационной программы "День" подчеркивалось, что дрон упал на нефтеперерабатывающем комплексе, однако пожар не возник.
После произошедшего торговый комплекс "Ярмарка" в центре города и окружающий нефтеперерабатывающий завод были быстро эвакуированы. Telegram-канал украинской стороны Supernova+ сообщил, что основным объектом атаки был завод "Лукойл-Ухтанефтепереработка".
Жители города Ухта сообщили, что во время инцидента были перебои с мобильным интернетом, также жители города Сыктывкар жаловались на аналогичные проблемы. В то время как система противовоздушной обороны России активировалась, прием и отправка самолетов в аэропорту Ухты были временно приостановлены.
Об этом сообщил представитель Росавиации Артем Кореняко. По словам временно исполняющего обязанности главы Республики Коми Ростислава Гольдштейна, в результате падения дронов никто не пострадал.
Следует отметить, что с начала широкомасштабной войны украинские дроны впервые нацелились на территорию Республики Коми. Этот случай показывает, что география боевых действий расширяется, и удаленные районы также могут находиться под угрозой.