Fransiyada 21 yil davomida ishga bormay maosh olgan ayolning sudga murojaat qilishi katta e’tibor qozondi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Lourens van Vassenxou ismli ayol 2002 yilda sog‘ligi sababli kotiba lavozimiga o‘tkazilgan. Keyinchalik esa ish beruvchilar uni uyda ishlash tartibiga o‘tkazib, unga muntazam maosh to‘lab kelgan.
Biroq Lourensning aytishicha, bu holat unga imtiyoz emas, balki jiddiy ruhiy azob bo‘lgan. U sudda uyda hech qanday ish qilmasdan o‘tirish juda qiyinligini, ish beruvchilar tomonidan e’tiborsiz qoldirilganini ta’kidladi.
Ushbu izolyatsiya 20 yildan ortiq davom etib, unga kuchli ruhiy bosim o‘tkazgan. Shuning uchun Lourens ish beruvchidan ma’naviy zarar uchun tovon talab qilmoqda.
Hozirda sud bu masala bo‘yicha yakuniy qaror qabul qilmagan, yaqin haftalarda hukm e’lon qilinishi kutilmoqda. Bu voqea Fransiya jamiyatida keng muhokamalarga sabab bo‘lmoqda.

Во Франции женщина, которая 21 год получала зарплату, не работая, в суде
Обращение женщины, которая 21 год получала зарплату, не работая во Франции, привлекло большое внимание. Об этом сообщает Zamin.uz.
Женщина по имени Лоуренс ван Вассенхоу была переведена на должность секретаря в 2002 году по состоянию здоровья. Позже работодатели перевели ее на удаленную работу и продолжали выплачивать ей регулярную зарплату.
Однако, по словам Лоуренс, эта ситуация была для нее не привилегией, а серьезным душевным страданием. Она отметила в суде, что сидеть дома, не выполняя никакой работы, было очень трудно, и что ее игнорировали работодатели.
Эта изоляция продолжалась более 20 лет и оказала на нее сильное психологическое давление. Поэтому Лоуренс требует от работодателя компенсацию за моральный ущерб.
В настоящее время суд еще не принял окончательное решение по этому делу, ожидается, что приговор будет объявлен в ближайшие недели. Этот случай вызывает широкие обсуждения в обществе Франции.