Kobulda ayollar go‘zallik salonlari yopilmoqda
Afg‘oniston poytaxti Kobul shahrida ayollar uchun mo‘ljallangan go‘zallik salonlari ommaviy ravishda faoliyatini to‘xtatishga majbur bo‘lmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu holat toliblar tomonidan olib borilayotgan qat’iy tekshiruvlar va bosimlar natijasida yuz bermoqda. Guvohlarning so‘zlariga ko‘ra, jangarilar shaharning turli hududlarida joylashgan binolarni tekshirib, go‘zallik salonlarini aniqlab, ularning ichki jihozlarini buzmoqda, ba’zan esa salonlarni musodara qilmoqda.
Bu jarayon nafaqat salon egalariga, balki minglab ayollarga ham katta iqtisodiy zarar yetkazmoqda. Ma’lumotlarga ko‘ra, Kobuldagi go‘zallik salonlarida taxminan 60 ming ayol doimiy ish bilan ta’minlangan edi.
Bu ayollar orasida yosh qizlar, oilalariga yordam beruvchi ayollar va ko‘p yillik tajribaga ega mutaxassislar mavjud. Endilikda ko‘pchiligi ishsiz qolgan, ularning turmush sharoiti esa yanada og‘irlashishi mumkin.
Tahlilchilar bunday harakatlarni Tolibonning ayollarni ijtimoiy va iqtisodiy hayotdan bosqichma-bosqich chetlatish siyosatining bir qismi deb baholamoqda. Ularning fikricha, bu siyosat nafaqat ayollarning imkoniyatlarini cheklab qolmay, balki butun mamlakat iqtisodiyotiga salbiy ta’sir ko‘rsatadi.
Hozirgi vaqtda mahalliy fuqarolar va xalqaro inson huquqlarini himoya qiluvchi tashkilotlar bu vaziyatni qattiq qoralab, ayollar uchun ish va faoliyat imkoniyatlarini tiklash zarurligini ta’kidlamoqda. Biroq hozirgi siyosiy sharoitda bu muammoning yechimini topish qanchalik mumkinligi hozircha noma’lumdir.
Shunday qilib, Kobuldagi ayollar uchun mo‘ljallangan go‘zallik salonlarining yopilishi nafaqat iqtisodiy, balki ijtimoiy muammolarni ham keltirib chiqarmoqda.

В Кабуле закрываются салоны красоты для женщин
В столице Афганистана, городе Кабул, салоны красоты, предназначенные для женщин, массово вынуждены прекращать свою деятельность. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта ситуация возникла в результате строгих проверок и давления, осуществляемых талибами. По словам свидетелей, боевики проверяют здания в различных районах города, выявляют салоны красоты, разрушают их внутреннее оборудование, а иногда даже конфискуют салоны.
Этот процесс наносит большой экономический ущерб не только владельцам салонов, но и тысячам женщин. По данным, в салонах красоты Кабула работали примерно 60 тысяч женщин.
Среди этих женщин есть молодые девушки, женщины, помогающие своим семьям, и специалисты с многолетним опытом. Теперь большинство из них остались без работы, и их жизненные условия могут еще больше ухудшиться.
Аналитики оценивают такие действия как часть политики Талибана по поэтапному исключению женщин из социальной и экономической жизни. По их мнению, эта политика не только ограничивает возможности женщин, но и негативно сказывается на всей экономике страны.
В настоящее время местные граждане и международные организации по защите прав человека резко осуждают эту ситуацию и подчеркивают необходимость восстановления возможностей для работы и деятельности женщин. Однако в текущих политических условиях пока неизвестно, насколько возможно найти решение этой проблемы.
Таким образом, закрытие салонов красоты для женщин в Кабуле вызывает не только экономические, но и социальные проблемы.