Rossiya Zaporojiye avtovokzaliga aviazarbalar berdi
2025 yil 10 avgust kuni Ukraina janubidagi Zaporojiye shahrida jiddiy voqea yuz berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Rossiya qo‘shinlari havodan ikki marta aviazarbalar berdi. Bu haqda Zaporojiye viloyati harbiy ma’muriyati rahbari Ivan Fedorov rasmiy ravishda ma’lum qildi.
Fedorovning so‘zlariga ko‘ra, Rossiya armiyasi boshqariladigan aviabombalar — KAB turidagi qurollardan foydalangan. Birinchi zarba odamlar ko‘p to‘plangan avtovokzalga qaratilgan.
Bu joyda katta shovqin-suron yuzaga kelib, ko‘plab odamlar qo‘rqib, hayajonga tushdi. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, jami 19 kishi turli darajadagi jarohat oldi.
Jabrlanganlarning ko‘pchiligi o‘rtacha og‘ir ahvolda. Ikkinchi zarba Zaporojiye tibbiyot universiteti klinikasi hududiga yetkazildi.
Bu hujumda baxtga qarshi hech kim jabrlanmadi. Biroq yettita ko‘p qavatli uy va bir nechta noturar joylar zarar ko‘rdi.
Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy kechki murojaatida bu voqeani qattiq qoraladi. Uning ta’kidlashicha, Rossiyaning bunday harakatlari tinchlik yo‘lida birorta ham ijobiy qadam emas.
“Har bir inson ko‘rib turibdi — Rossiya yerda yoki havoda hayotni saqlab qolish uchun hech qanday harakat qilmayapti. Shuning uchun sanksiyalar va bosim zarur”, dedi Zelenskiy.
Ushbu voqea Ukraina shaharlarining hali ham xavf ostida ekanligini va aholi doimiy ehtiyot choralarini ko‘rishi lozimligini yana bir bor ko‘rsatdi. Shu bilan birga, mahalliy xizmatlar tezkor harakat qilib, jabrlanuvchilarga yordam berdi va xavfsizlikni ta’minlash uchun zarur choralarni kuchaytirdi.

Россия нанесла авиаудары по автовокзалу Запорожья
10 августа 2025 года в городе Запорожье на юге Украины произошел серьезный инцидент. Об этом сообщает Zamin.uz.
Российские войска дважды нанесли авиаудары с воздуха. Об этом официально сообщил глава военной администрации Запорожской области Иван Федоров.
По словам Федорова, российская армия использовала управляемые авиабомбы — боеприпасы типа КАБ. Первый удар был направлен на автовокзал, где собралось много людей.
На этом месте возник большой шум, и многие люди испугались и пришли в волнение. По официальным данным, в общей сложности 19 человек получили ранения различной степени тяжести.
Большинство пострадавших в среднем в тяжелом состоянии. Второй удар был нанесен по территории клиники Запорожского медицинского университета.
К счастью, в этом нападении никто не пострадал. Однако семь многоквартирных домов и несколько нежилых зданий были повреждены.
Президент Украины Владимир Зеленский в вечернем обращении резко осудил этот инцидент. Он подчеркнул, что такие действия России не являются ни одним положительным шагом на пути к миру.
«Каждый видит — Россия не делает никаких усилий для сохранения жизни на земле или в воздухе. Поэтому санкции и давление необходимы», — сказал Зеленский.
Этот инцидент еще раз показал, что города Украины все еще находятся под угрозой, и население должно постоянно принимать меры предосторожности. В то же время местные службы оперативно действовали, помогая пострадавшим и усиливая необходимые меры для обеспечения безопасности.