Ozarboyjon prezidenti Ilhom Aliyev Ukrainaga insonparvarlik yordami ko‘rsatish to‘g‘risida muhim qaror qabul qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Davlat rahbarining farmoyishiga muvofiq, Ukraina uchun 2 million dollar ajratiladi. Ushbu mablag‘lar Ozarboyjonda ishlab chiqarilgan zamonaviy elektr uskunalarini xarid qilish va ularni Ukraina hududiga yetkazib berish uchun sarflanadi.
Qaror 10 avgust kuni Aliyev va Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy o‘rtasida telefon orqali bo‘lib o‘tgan suhbatdan so‘ng e’lon qilindi. Muloqot chog‘ida ikki davlat rahbarlari bir qator masalalarni muhokama qilib, ayniqsa Rossiyaning Ukraina hududidagi SOCAR neft bazasiga qilingan havo hujumlarini qat’iyan qoraladilar.
Shuningdek, Ukrainada joylashgan boshqa Ozarboyjon obyektlari va strategik ahamiyatga ega kompressor stansiyasining ham zarba ostida qolgani ta’kidlandi. Zelenskiy Rossiyaning Ukraina energetika infratuzilmasiga yo‘naltirilgan hujumlari haqida Aliyevga ma’lumot berganini bildirdi.
Unga ko‘ra, bu harakatlar nafaqat Ukraina, balki butun Yevropaning energiya xavfsizligiga tahdid soladi. Suhbat davomida Zelenskiy Ozarboyjon prezidenti Aliyevni AQShning vositachiligi bilan Boku va Yerevan o‘rtasida erishilgan kelishuvlar bilan samimiy tabrikladi.
Ma’lumot uchun, 6 avgustga o‘tar kechasi Rossiya qo‘shinlari Odessa viloyatida joylashgan va Ozarboyjon gazini Yevropaga yetkazishda muhim ahamiyatga ega kompressor stansiyasiga havo zarbasi berdi. Bu hujumdan bir necha kun oldin Ukraina birinchi marta Trans-Bolqon yo‘lagi orqali Ozarboyjon gazini qabul qilgan edi.
8 avgustga o‘tar kechasi esa Rossiya dronlari Odessa viloyatidagi SOCAR neft bazasiga zarba berdi. Moskva va Boku o‘rtasidagi munosabatlar sovuqlashayotgan bir paytda, Ukraina va Ozarboyjon aloqalari sezilarli darajada mustahkamlanmoqda.
Ushbu keskinlikning sababi 2024 yil dekabrida sodir bo‘lgan voqea bilan bog‘liq. Azerbaijan Airlines yo‘lovchi samolyoti Grozniy osmonida Rossiya havo mudofaa tizimi tomonidan urib tushirilgan edi.
Aliyev bu voqea uchun Moskvadan uzr so‘rash va jabrlanganlar oilalariga tovon to‘lashni talab qildi, biroq Rossiya bu talabni rad etdi. Iyun oyida esa ikki davlat o‘rtasidagi diplomatik mojaro kuchaydi.
Yekaterinburgda 20 yil oldin sodir bo‘lgan qotillik ishi bo‘yicha Ozarboyjon diasporasi vakillaridan bir necha kishi hibsga olindi. Tergov jarayonida ikki figurant halok bo‘ldi.
Boku tomonidan o‘tkazilgan ekspertiza ularning o‘limi og‘ir jarohatlar sababli kelib chiqqanini tasdiqladi. Bunga javoban Ozarboyjonda narkotik kontrabandasi va kiberjinoyatlarda gumon qilingan 10 dan ortiq rossiyalik fuqarolar hibsga olindi.
Tergov davomida ularning kaltaklangani haqida xabarlar tarqaldi. Hozirda Ozarboyjonning Ukrainaga ko‘rsatayotgan yordami va Rossiyaning hujumlariga nisbatan keskin pozitsiyasi xalqaro maydonda katta e’tibor qozonmoqda.
Mutasaddilar bu harakatlarning ikki davlat o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash bilan birga, Ukraina uchun strategik energiya xavfsizligini ta’minlash yo‘lida muhim ahamiyatga ega ekanini ta’kidlashmoqda.

Азербайджан окажет Украине помощь в размере 2 миллионов долларов
Президент Азербайджана Ильхам Алиев принял важное решение о предоставлении гуманитарной помощи Украине. Об этом сообщает Zamin.uz.
В соответствии с указом главы государства, для Украины будет выделено 2 миллиона долларов. Эти средства будут использованы для закупки современного электрического оборудования, произведенного в Азербайджане, и его доставки на территорию Украины.
Решение было объявлено после телефонного разговора между Алиевым и президентом Украины Владимиром Зеленским 10 августа. В ходе общения два главы государств обсудили ряд вопросов, в частности, решительно осудили воздушные атаки на нефтебазу SOCAR на территории Украины со стороны России.
Также было отмечено, что другие азербайджанские объекты, расположенные в Украине, и компрессорная станция стратегического значения также оказались под ударом. Зеленский сообщил Алиеву о нападениях России на энергетическую инфраструктуру Украины.
По его словам, эти действия угрожают не только Украине, но и всей энергетической безопасности Европы. В ходе разговора Зеленский искренне поздравил президента Азербайджана Алиева с достигнутыми соглашениями между Баку и Ереваном при посредничестве США.
Для справки, в ночь с 6 августа Россия нанесла воздушный удар по компрессорной станции, расположенной в Одесской области и имеющей важное значение для поставок азербайджанского газа в Европу. За несколько дней до этой атаки Украина впервые приняла азербайджанский газ через Трансбалканский коридор.
В ночь с 8 августа российские дроны нанесли удар по нефтебазе SOCAR в Одесской области. В то время как отношения между Москвой и Баку охлаждаются, связи между Украиной и Азербайджаном значительно укрепляются.
Причиной этой напряженности является инцидент, произошедший в декабре 2024 года. Пассажирский самолет Азербайджанских авиалиний был сбит российской системой ПВО в небе над Грозным.
Алиев потребовал от Москвы извинений за этот инцидент и выплаты компенсаций семьям пострадавших, однако Россия отклонила этот запрос. В июне дипломатический конфликт между двумя государствами обострился.
В Екатеринбурге были задержаны несколько представителей азербайджанской диаспоры по делу об убийстве, произошедшем 20 лет назад. В ходе следствия два фигуранта погибли.
Экспертиза, проведенная Баку, подтвердила, что их смерть произошла из-за тяжелых травм. В ответ в Азербайджане были задержаны более 10 граждан России, подозреваемых в наркоторговле и киберпреступлениях.
В ходе расследования появились сообщения о том, что их избивали. В настоящее время помощь Азербайджана Украине и жесткая позиция по отношению к атакам России привлекают большое внимание на международной арене.
Ответственные лица подчеркивают, что эти действия имеют важное значение не только для укрепления сотрудничества между двумя государствами, но и для обеспечения стратегической энергетической безопасности Украины.