AQSH vitse-prezidenti Jey Di Vens Ukrainani Rossiya bilan urushda moliyalashtirishni to‘xtatish va mintaqada tinchlikni ta’minlash yo‘llarini izlash zarurligini ta’kidladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, bu masala endi amaliy yechimlarni talab qiladigan muhim bosqichga yetgan. Vens Fox News bilan suhbatda “Biz Ukrainaning urushini moliyalashtirishdan charchadik.
Tinchlik o‘rnatish vaqti keldi”, deb bildirdi. U mavjud siyosatni qayta ko‘rib chiqish, moliyaviy resurslarni qayta taqsimlash lozimligini ochiq aytdi.
Shuningdek, amerikaliklarning to‘lagan soliqlari urushni qo‘llab-quvvatlashga sarflanayotganidan norozi ekanligi ortib borayotganini ta’kidladi. Bu esa yangi siyosiy qarorlar qabul qilish zaruratini yuzaga keltirmoqda.
Vitse-prezident Yevropa davlatlarini mintaqadagi vaziyat uchun ko‘proq mas’uliyatni o‘z zimmalariga olishga chaqirdi. Unga ko‘ra, mintaqaga yaqin davlatlar urush oqibatlarini yaqindan sezadi va muammoni barqaror hal qilishda yetakchi bo‘lishlari lozim.
Buyuk Britaniyaga tashrifi chog‘ida transatlantik hamkorlik doirasida moliyaviy xarajatlar, xavfsizlik kafolatlari va diplomatik bosqichlar muhokama qilinganini eslatdi. Vens Yevropa davlatlariga aniq aytdi: “Bu urush sizlarning ostonangizda sodir bo‘lmoqda.
Agar bu nizoni ustuvor deb bilsangiz, ko‘proq tashabbus ko‘rsatib, mablag‘ ajratishingiz kerak”. Bu fikr bilan u mas’uliyatni teng taqsimlash va moliyaviy yukni adolatli bo‘lish zarurligini yana bir bor ta’kidladi.
Shuningdek, Vens tinchlik o‘rnatish tamoyilini amaliy mexanizmlarga aylantirish zarurligini bildirdi. Siyosiy bosim, diplomatik kanallarni faollashtirish va muzokaralar mexanizmini kuchaytirish orqali mojaroni yumshatish mumkinligi ta’kidlandi.
Bayonotda soliqdorlarning pullari shaffof yo‘naltirilishi, ustuvor sohalarga qayta ajratilishi va ichki ijtimoiy ehtiyojlarni qondirishga alohida e’tibor berilishi muhimligi qayd etildi. Bu esa parlament va jamoat nazoratini kengaytirish, hisobotdorlikni oshirishni talab qiladi.
Xulosa qilib aytganda, Vensning chaqiriqlari moliyaviy siyosatni qayta ko‘rib chiqish, Yevropa davlatlari ishtirokini oshirish va tinchlik o‘rnatishni amaliy strategiyalar orqali tezlashtirishga qaratilgan. Ushbu bayonot atrofida yaqin haftalarda yangi takliflar va munozaralar davom etishi kutilmoqda.

Вице-президент США предложил сократить помощь Украине
Вице-президент США Джей Ди Вэнс подчеркнул необходимость остановить финансирование Украины в войне с Россией и искать пути обеспечения мира в регионе. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, этот вопрос достиг важной стадии, требующей практических решений. Вэнс в интервью Fox News заявил: "Мы устали финансировать войну Украины.
Пришло время установить мир". Он открыто сказал, что необходимо пересмотреть существующую политику и перераспределить финансовые ресурсы.
Также он отметил, что растет недовольство американцев тем, что их налоги расходуются на поддержку войны. Это создает необходимость принятия новых политических решений.
Вице-президент призвал европейские страны взять на себя большую ответственность за ситуацию в регионе. По его мнению, соседние государства должны остро ощущать последствия войны и быть ведущими в стабильном разрешении проблемы.
Он напомнил, что во время визита в Великобританию обсуждались финансовые расходы, гарантии безопасности и дипломатические этапы в рамках трансатлантического сотрудничества. Вэнс четко сказал европейским государствам: "Эта война происходит у вас на пороге.
Если вы считаете этот конфликт приоритетным, вам нужно проявить больше инициативы и выделить средства". С этой мыслью он еще раз подчеркнул необходимость справедливого распределения ответственности и финансовой нагрузки.
Кроме того, Вэнс заявил о необходимости превращения принципа установления мира в практические механизмы. Подчеркнуто, что конфликт можно смягчить через политическое давление, активизацию дипломатических каналов и усиление механизма переговоров.
В заявлении отмечено, что важно, чтобы деньги налогоплательщиков направлялись прозрачно, перераспределялись на приоритетные области и уделялось особое внимание удовлетворению внутренних социальных потребностей. Это требует расширения парламентского и общественного контроля, повышения подотчетности.
В заключение, призывы Вэнса направлены на пересмотр финансовой политики, увеличение участия европейских стран и ускорение установления мира через практические стратегии. Ожидается, что вокруг этого заявления в ближайшие недели продолжатся новые предложения и обсуждения.