Hozirgi vaqtda erta yoshdagi nikoh global darajada jiddiy muammo hisoblanadi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Har besh qiz boladan biri 18 yoshga to‘lmay turib turmush quradi. Har yili dunyoda 12 milliondan ortiq qiz bola voyaga yetmasdan turmushga chiqmoqda.
Eng yuqori erta nikoh ko‘rsatkichlari Afrika va Janubiy Osiyo mamlakatlarida qayd etilgan. Masalan, Nigerda 18 yoshga to‘lmagan qizlarning 75 foizi nikoh qurgan, ularning 28 foizi esa 15 yoshdan oldin turmushga chiqqan.
Markaziy Afrika Respublikasi va Chadda bu ko‘rsatkich mos ravishda 68 va 67 foizni tashkil qiladi. Bangladeshda esa 59 foiz qiz 18 yoshgacha, 29 foizi esa 15 yoshgacha turmushga chiqadi.
Pandemiya davridan so‘ng bu raqamlar yanada oshgan. Nigeriyada 43 foiz qiz 18 yoshga to‘lmay, 17 foizi esa 15 yoshdan oldin nikoh qilgan.
Kamerunda esa 31 foiz qiz 18 yoshgacha, 10,7 foizi esa 15 yoshdan oldin turmushga chiqqan. Ayrim hududlarda, xususan qishloq va sayyohlik joylarida bu ko‘rsatkichlar yanada yuqori bo‘lishi mumkin.
Sub-Sahro Afrika va Markaziy hamda Janubiy Osiyo mintaqalarida erta nikoh holatlari taxminan 30-31 foizni tashkil etadi. Ushbu muammo ijtimoiy, iqtisodiy va sog‘liq sohalariga salbiy ta’sir ko‘rsatadi, shuning uchun unga qarshi samarali chora-tadbirlar ko‘rilishi zarur.

Ник marriages в раннем возрасте остаются глобальной проблемой
В настоящее время брак в раннем возрасте считается серьезной глобальной проблемой. Об этом сообщает Zamin.uz.
Каждая пятая девочка выходит замуж, не дождавшись 18 лет. Каждый год в мире более 12 миллионов девочек выходят замуж, не достигнув совершеннолетия.
Наивысшие показатели ранних браков зафиксированы в странах Африки и Южной Азии. Например, в Нигере 75% девочек младше 18 лет уже замужем, из них 28% вышли замуж до 15 лет.
В Центральноафриканской Республике и Чаде этот показатель составляет соответственно 68 и 67 процентов. В Бангладеш 59% девочек выходят замуж до 18 лет, а 29% — до 15 лет.
После пандемии эти цифры еще больше возросли. В Нигерии 43% девочек не дожили до 18 лет, а 17% вышли замуж до 15 лет.
В Камеруне 31% девочек до 18 лет, а 10,7% — до 15 лет. В некоторых регионах, особенно в сельской местности и туристических зонах, эти показатели могут быть еще выше.
В странах Субсахарской Африки и Центральной и Южной Азии случаи ранних браков составляют примерно 30-31%. Эта проблема негативно сказывается на социальных, экономических и здравоохранительных сферах, поэтому необходимо принять эффективные меры против нее.