AQSH prezidenti Donald Tramp 15 avgust kuni Rossiyaga borishini ma’lum qildi, biroq bu gap ehtimoliy og‘zaki xatolik bo‘lishi mumkin. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Aslida, u shu kuni Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan AQSHning Alyaska shtatida uchrashishi rejalashtirilgan. Bu haqda Pravilamag nashri xabar berdi.
Trampning “Rossiyaga ketyapman” degan so‘zi Oq uyda bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida C-SPAN telekanali orqali jonli efirda aytilgan. Kreml ham ushbu uchrashuvni tasdiqlab, uning Alyaskada o‘tkazilishi mantiqan to‘g‘ri ekanini bildirgan.
Uchrashuvda Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi mojaro masalalari muhokama qilinadi. Ma’lumot uchun, Donald Tramp Rossiyada besh marta bo‘lgan.
Uning birinchi tashrifi 1987 yil iyul oyida SSSR bilan biznes imkoniyatlarini o‘rganish maqsadida amalga oshirilgan. Shu paytda u sovet hukumati va “Inturist” kompaniyasi bilan birgalikda mehmonxona qurish loyihasini ko‘rib chiqqan.
So‘nggi tashrifi esa 2013 yilda bo‘lib, Moskvada o‘zi tashkil etgan “Miss Vselennaya” go‘zallik tanlovida ishtirok etgan. Ushbu voqea AQSH va Rossiya o‘rtasidagi munosabatlar fonida katta siyosiy ahamiyatga ega hisoblanadi.
Tramp va Putin o‘rtasidagi uchrashuv ikki davlatning dolzarb masalalarini muhokama qilish uchun muhim imkoniyat yaratadi.

Трамп объявил о встрече Путина на Аляске
Президент США Дональд Трамп 15 августа сообщил о своем намерении посетить Россию, однако это может быть возможной ошибкой в словах. Об этом сообщает Zamin.uz.
На самом деле, в этот день запланирована встреча с президентом России Владимиром Путиным в штате Аляска. Об этом сообщает издание Pravilamag.
Слова Трампа о том, что он "едет в Россию", были произнесены на пресс-конференции, проходившей в Белом доме, в прямом эфире телеканала C-SPAN. Кремль также подтвердил эту встречу, отметив, что ее проведение на Аляске логически оправдано.
На встрече будут обсуждаться вопросы конфликта между Россией и Украиной. Для справки, Дональд Трамп побывал в России пять раз.
Его первый визит состоялся в июле 1987 года с целью изучения бизнес-возможностей в СССР. В это время он рассматривал проект строительства гостиницы совместно с советским правительством и компанией "Интурист".
Последний визит состоялся в 2013 году, когда он участвовал в организованном им конкурсе красоты "Мисс Вселенная" в Москве. Это событие имеет большое политическое значение на фоне отношений между США и Россией.
Встреча между Трампом и Путиным создаст важную возможность для обсуждения актуальных вопросов двух стран.