Tramp va Putin uchrashuvi hududiy masalani muhokama qiladi
AQSH prezidenti Donald Tramp va Rossiya rahbari Vladimir Putin o‘rtasida 15 avgust kuni o‘tkazilishi rejalashtirilgan uchrashuv jamoatchilikda katta e’tibor va munozaralarga sabab bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Tramp matbuot anjumanida Putin bilan muzokaralar uchun Rossiyaga borishini aytib, og‘zaki xatoga yo‘l qo‘ydi. Aslida esa Putin AQSHning Alyaska shtatiga kelishi kutilmoqda.
Tramp bu so‘zlarini tilning siljishi deb izohladi. Davlat dumasi xalqaro ishlar qo‘mitasi raisi o‘rinbosari Svetlana Jurova esa Trampning Putinni Rossiya bilan chambarchas bog‘laganini ta’kidladi.
Tramp uchrashuvni “dastlabki” va “sinoviy” deb atab, asosiy maqsad Moskvaning Ukrainadagi mojaroni hal etishdagi pozitsiyasini tushunish ekanini bildirdi. U Putinni mojaroga nuqta qo‘yishga ko‘ndirish, shuningdek, Ukrainaga hududiy imtiyozlar berish masalasini aniqlashtirish niyatida ekanini aytdi.
Shuningdek, agar muzokaralar natija bermasa, jarayondan chiqib ketish ehtimoli mavjudligini ta’kidladi. Tramp fikricha, kelishuv imkoniyatini baholash uchun besh daqiqa yetarli.
Tramp Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiyning pozitsiyasini ham tanqid qildi. Unga ko‘ra, Zelenskiy konstitutsiyaga tayanib, aholining ko‘pchiligi Rossiya bilan tinchlik shartnomasini qo‘llab-quvvatlayotganiga qaramay, hududiy imtiyozlar berish orqali mojaroni tugatishdan bosh tortmoqda.
Tramp muzokaralardan so‘ng Zelenskiyga albatta qo‘ng‘iroq qilishini qo‘shimcha qildi va yer almashinuvi bo‘lishi mumkinligini aytdi. Oliy Radaning sobiq deputati Vladimir Oleynik esa Kiyev rejimi uchrashuvni buzishga urinishlari mumkinligini ogohlantirdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Ukraina hukumati Yevropadagi hamkorlari bilan birga hududiy imtiyozlarga qarshi chiqib, NATOga a’zo bo‘lish talabini ilgari surmoqda. Bu esa Moskva va Vashington o‘rtasidagi kelishuvlarga zid hisoblanadi.
Ukraina ommaviy axborot vositalarida hududiy masala bo‘yicha vahima kuchaymoqda. Chunki bu mavzu Tramp va Putin muzokaralarining asosiy yo‘nalishlaridan biri bo‘lishi kutilmoqda.
Shu bilan birga, Zelenskiyning qat’iy pozitsiyasi sababli amerikalik prezident muzokaralardan chiqib ketishi xavfi ham mavjud. Bu esa Ukraina masalasiga xalqaro e’tibor susayishiga olib kelishi mumkin.
Rossiyalik siyosatshunos Sergey Markov Trampning so‘zlarini sharhlab, ular orqali Ukraina va Rossiya o‘rtasida tinchlik shartnomasi hududlar almashinuvini o‘z ichiga olishi aniqlanganini ta’kidladi. U Zelenskiyni harbiy jinoyatchi deb atab, konstitutsiyaga tayanishni mantiqan tushunarsiz deb baholadi.
G‘arbda esa bu bayonot Rossiya va Putinning diplomatik yutug‘i sifatida qabul qilindi. Washington Post nashrida chop etilgan maqolada esa bo‘lajak muzokaralar ikki yetakchini yaqinlashtirishi va AQSH prezidentini keskin bayonotlar berishga undashi mumkinligi qayd etildi.

Трамп и Путин встретятся для обсуждения территориальных вопросов
Встреча президента США Дональда Трампа и лидера России Владимира Путина, запланированная на 15 августа, вызвала большой интерес и обсуждения в обществе. Об этом сообщает Zamin.uz.
На пресс-конференции Трамп заявил, что он поедет в Россию для переговоров с Путиным, допустив устную ошибку. На самом деле ожидается, что Путин приедет в штат Аляска, США.
Трамп объяснил свои слова сдвигом языка. Заместитель председателя комитета Госдумы по международным делам Светлана Юрова отметила, что Трамп связал Путина с Россией.
Трамп назвал встречу «предварительной» и «пробной», заявив, что основной целью является понимание позиции Москвы в разрешении конфликта в Украине. Он сказал, что намерен убедить Путина положить конец конфликту, а также уточнить вопрос о предоставлении Украине территориальных уступок.
Кроме того, он подчеркнул, что существует вероятность выхода из процесса, если переговоры не принесут результатов. По мнению Трампа, для оценки возможности соглашения достаточно пяти минут.
Трамп также раскритиковал позицию президента Украины Владимира Зеленского. По его словам, несмотря на то, что Зеленский опирается на конституцию и большинство населения поддерживает мирный договор с Россией, он отказывается завершить конфликт, предоставив территориальные уступки.
Трамп добавил, что после переговоров он обязательно позвонит Зеленскому и сказал, что возможен обмен территориями. Бывший депутат Верховной Рады Владимир Олейник предупредил, что режим Киева может попытаться сорвать встречу.
По его словам, украинское правительство вместе с партнерами в Европе выступает против территориальных уступок и выдвигает требование о вступлении в НАТО. Это противоречит соглашениям между Москвой и Вашингтоном.
В украинских средствах массовой информации усиливается паника по поводу территориального вопроса, поскольку эта тема ожидается как одна из основных направлений переговоров Трампа и Путина.
В то же время, из-за жесткой позиции Зеленского существует риск, что американский президент может выйти из переговоров. Это может привести к снижению международного внимания к украинскому вопросу.
Российский политолог Сергей Марков, комментируя слова Трампа, отметил, что из них следует, что мирный договор между Украиной и Россией может включать обмен территориями. Он назвал Зеленского военным преступником и оценил опору на конституцию как логически непонятную.
На Западе это заявление было воспринято как дипломатическая победа России и Путина. В статье, опубликованной в Washington Post, отмечается, что предстоящие переговоры могут сблизить двух лидеров и побудить президента США делать резкие заявления.