Tramp, Zelenskiy va Putinning muhim uchrashuvlari boshlanadi
AQSH prezidenti Donald Tramp yaqin kunlarda jahon siyosatidagi eng muhim mavzular bo‘yicha faol muloqotlarni boshlashi kutilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
13 avgust kuni u Yevropa davlatlari rahbarlari va Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy bilan telefon orqali bog‘lanadi. Bu haqda NBC News telekanali o‘z manbalariga tayangan holda ma’lumot berdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, ushbu suhbat Zelenskiyning Yevropa davlatlari vakillari bilan muzokaralaridan so‘ng amalga oshiriladi. AQSH prezidenti qo‘ng‘irog‘i Ukraina rahbarining xalqaro hamkorlari bilan fikr almashgandan keyin siyosiy jihatdan muhim muloqotga aylanadi.
Shuningdek, manbalar ta’kidlashicha, Zelenskiy keyinchalik Yevropa Ittifoqi mamlakatlari, Buyuk Britaniya va Kanada vakillari bilan alohida muzokaralar o‘tkazishni rejalashtirmoqda. Ushbu uchrashuvlar Ukraina atrofidagi vaziyat va uning kelajak istiqbollari bo‘yicha muhim qarorlar qabul qilinishida muhim ahamiyatga ega bo‘ladi.
Eng asosiy voqea 15 avgust kuni sodir bo‘lishi kutilmoqda. Shu kuni Donald Tramp Alyaskada Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan yuzma-yuz uchrashadi.
Uchrashuvda asosiy mavzu Ukrainadagi qurolli to‘qnashuvni to‘xtatish va tinchlik o‘rnatish yo‘llarini muhokama qilish bo‘ladi. Xalqaro tahlilchilarning fikricha, Tramp va Putinning Alyaskadagi uchrashuvi jahon siyosatida muhim burilish nuqtasiga aylanadi.
Bu muloqotning natijalari nafaqat Ukraina, balki butun Yevropa xavfsizligi uchun katta ahamiyat kasb etadi. Yaqin kunlarda bo‘lib o‘tadigan bu siyosiy jarayonlar xalqaro ommaviy axborot vositalari va ekspertlarning diqqat markazida turibdi.

Трамп, Зеленский и Путина важные встречи начинаются
Президент США Дональд Трамп ожидает начать активные переговоры по самым важным вопросам мировой политики в ближайшие дни. Об этом сообщает Zamin.uz.
13 августа он свяжется по телефону с руководителями европейских стран и президентом Украины Владимиром Зеленским. Об этом сообщил телеканал NBC News, ссылаясь на свои источники.
Согласно информации, этот разговор состоится после переговоров Зеленского с представителями европейских стран. Звонок президента США станет политически важным диалогом после обмена мнениями украинского лидера с его международными партнерами.
Кроме того, источники подчеркивают, что Зеленский позже планирует провести отдельные переговоры с представителями стран Европейского Союза, Великобритании и Канады. Эти встречи будут иметь важное значение для принятия ключевых решений по ситуации вокруг Украины и ее будущим перспективам.
Самое важное событие ожидается 15 августа. В этот день Дональд Трамп встретится лицом к лицу с президентом России Владимиром Путиным на Аляске.
Основной темой встречи станет обсуждение способов прекращения вооруженного конфликта в Украине и установления мира. По мнению международных аналитиков, встреча Трампа и Путина на Аляске станет важной поворотной точкой в мировой политике.
Результаты этого диалога будут иметь большое значение не только для Украины, но и для безопасности всей Европы. Эти политические процессы, которые состоятся в ближайшие дни, находятся в центре внимания международных средств массовой информации и экспертов.