Rossiya Pokrovsk yaqinida mudofaani yorib o‘tdi
The New York Times nashrining ma’lumotiga ko‘ra, Rossiya armiyasi Pokrovsk shahri yaqinida Ukraina mudofaa chizig‘ini yorib o‘tishga muvaffaq bo‘ldi. Manbalar shuni ta’kidlaydiki, mudofaa chizig‘ida yuzaga kelgan bo‘shliqlar rus qo‘shinlariga bir necha kilometr ichkariga kirish imkonini berdi.
Strategik ahamiyatga ega bo‘lgan yo‘l tahdid ostida qolmoqda. The Financial Times nashri bu harakatni Rossiyaning so‘nggi bir yildagi eng yirik harbiy yutug‘i sifatida baholadi.
Ushbu hujum Dobropole va Kramatorsk shaharlarini bog‘lovchi muhim yo‘lning uzilishiga olib kelishi mumkin. Ukraina qurolli kuchlari bosh shtabi Dobropole va Pokrovsk yo‘nalishlaridagi vaziyatni og‘ir deb baholamoqda.
Shu sababli Kiyev qo‘mondonligi ushbu frontga qo‘shimcha jangchi va harbiy texnika yuborishga majbur bo‘lmoqda. Avvalroq Rossiya mudofaa vazirligi Pokrovskning shimoli-sharqida joylashgan Lunacharskoye qishlog‘i ustidan to‘liq nazorat o‘rnatilganini ma’lum qilgan edi.
Bu esa hujum yo‘nalishini kengaytirish va yangi taktik ustunlikka erishish imkonini beradi. Harbiy tahlilchilarning fikricha, Pokrovsk atrofidagi vaziyat kelgusi haftalarda Donbass frontidagi umumiy strategiyaga jiddiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Siyosiy kuzatuvchilar va muxlislar esa bu harakatlarning mojaro dinamikasida qanday o‘zgarishlarga sabab bo‘lishini diqqat bilan kuzatmoqda.

Россия прорвала оборону недалеко от Покровска
По данным газеты The New York Times, российская армия смогла прорвать оборонительную линию Украины недалеко от города Покровск. Источники подчеркивают, что образовавшиеся в оборонительной линии пробелы позволили российским войскам войти на несколько километров вглубь.
Стратегически важная дорога остается под угрозой. Газета The Financial Times оценивает это действие как крупнейшую военную победу России за последний год.
Эта атака может привести к разрыву важной дороги, соединяющей города Доброполье и Краматорск. Генеральный штаб вооруженных сил Украины оценивает ситуацию на направлениях Доброполье и Покровск как тяжелую.
По этой причине командование Киева вынуждено отправлять дополнительные войска и военную технику на этот фронт. Ранее Министерство обороны России сообщало о полном контроле над селом Лунчарское, расположенным к северо-востоку от Покровска.
Это позволит расширить направление атаки и достичь нового тактического преимущества. Военные аналитики считают, что ситуация вокруг Покровска может серьезно повлиять на общую стратегию на фронте Донбасса в ближайшие недели.
Политические наблюдатели и эксперты внимательно следят за тем, какие изменения эти действия могут вызвать в динамике конфликта.