Starlink Qozog‘istonda yuqori tezlikdagi internetni ishga tushirdi
Ilon Mask o‘zining ijtimoiy tarmoqlardagi sahifasida Starlink internet xizmatining Qozog‘istonda ishga tushirilganini e’lon qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Starlink yuqori tezlikdagi va past kechikishga ega internet xizmatidir. Endilikda Qozog‘iston aholisi bu xizmatdan foydalanish imkoniga ega bo‘ladi.
Starlink xaritasida Qozog‘iston mamlakati to‘liq qamrov hududiga kiritilgan. Bu esa mamlakatdagi barcha hududlarda sifatli va barqaror internet aloqasining mavjudligini anglatadi.
Starlink xizmatining yo‘lga qo‘yilishi orqali uzoq va qiyin hududlarda ham internetga ulanish imkoniyati oshadi. Shu tariqa, ta’lim, ish faoliyati va kundalik hayot uchun zarur bo‘lgan tezkor axborot almashinuvi yaxshilanadi.
Qozog‘istonda internet infratuzilmasi rivojlanishi uchun bu muhim qadam hisoblanadi. Starlink xizmatining kirib kelishi mamlakatda raqamli texnologiyalarni yanada keng joriy etishga xizmat qiladi.
Bu esa iqtisodiyot va ijtimoiy sohalarning raqamlashtirilishiga ijobiy ta’sir ko‘rsatadi. Ilon Maskning e’loniga ko‘ra, Starlink xizmatining Qozog‘istonda faoliyati yaqin kelajakda yanada kengaytiriladi.
Bu esa mintaqadagi raqamli imkoniyatlarni oshirishga yordam beradi. Starlink orqali yuqori sifatli internetga ulanish masofadan turib ishlash, ta’lim olish va sog‘liqni saqlash sohalarida yangi imkoniyatlar yaratadi.
Qozog‘istonda internet xizmatining rivojlanishi mamlakatning raqamli taraqqiyotida muhim o‘rin tutadi.
Qozog‘istonda xaridorlar uchun mahsulotning haqiqiyligini aniqlash endi yanada osonlashdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. eGov.kz portali matbuot xizmatining ma’lum qilishicha, eGov Mobile mobil