Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy Donbass hududi bo‘yicha o‘zining qat’iy pozitsiyasini yana bir bor omma e’tiboriga havola qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Davlat rahbari ta’kidlashicha, Kiyev ushbu hududni hech qanday shartlarda tark etmaydi va buni hech kim majbur qila olmaydi. Zelenskiyning so‘zlariga ko‘ra, Ukraina Donbassdan chiqmaydi va bunday qarorga kelolmaydi.
Agar bosim tufayli yoki istak bilan hududni tark etishga majbur bo‘lsa, bu uchinchi jahon urushining boshlanishiga sabab bo‘ladi. Bundan avval Moskva Kiyevga o‘t ochishni to‘xtatish evaziga Donbass hududidan voz kechishni taklif qilgan edi.
Ammo Zelenskiy Ukraina konstitutsiyasiga muvofiq hududiy yaxlitlikni buzishga hech qachon rozi bo‘lmasligini aniq bildirgan. Uning fikricha, hududiy suverenitetdan voz kechish mamlakat mustaqilligiga bevosita tahdid hisoblanadi.
Yaqinda, 15 avgust kuni, AQSHning Alyaska shtati Ankorij shahrida Donald Tramp va Vladimir Putin o‘rtasida muhim uchrashuv o‘tkazilishi rejalashtirilmoqda. Ushbu muzokaralarda Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi nizoni hal etish masalasi ham ko‘rib chiqiladi.
Siyosiy tahlilchilar fikricha, Donbass masalasi ushbu muzokaralarda eng muhim va tortishuvli mavzulardan biri bo‘ladi. Xalqaro hamjamiyat va muxlislar ushbu jarayonda qanday kelishuvlarga erishilishi haqida katta qiziqish bilan kutmoqda.

Зеленский: Украина никогда не покинет Донбасс
Президент Украины Владимир Зеленский еще раз подчеркнул свою твердую позицию по поводу территории Донбасса. Об этом сообщает Zamin.uz.
Глава государства отметил, что Киев ни при каких обстоятельствах не покинет эту территорию, и никто не может заставить это сделать. По словам Зеленского, Украина не выйдет из Донбасса и не сможет принять такое решение.
Если из-за давления или желания придется покинуть территорию, это станет причиной начала третьей мировой войны. Ранее Москва предложила Киеву отказаться от Донбасса в обмен на прекращение огня.
Однако Зеленский четко заявил, что никогда не согласится на нарушение территориальной целостности в соответствии с Конституцией Украины. По его мнению, отказ от территориального суверенитета является прямой угрозой независимости страны.
Недавно, 15 августа, в городе Анкоридж, штат Аляска, запланирована важная встреча между Дональдом Трампом и Владимиром Путиным. На этих переговорах также будет рассмотрен вопрос разрешения конфликта между Россией и Украиной.
По мнению политических аналитиков, вопрос Донбасса станет одной из самых важных и спорных тем на этих переговорах. Международное сообщество и зрители с большим интересом ждут, каких соглашений удастся достичь в этом процессе.