Tojikistonda siyosiy maydonda e’tibor markaziga yangi kelgan shaxs — mamlakat prezidenti Imomali Rahmonning kenja qizi Farzona Imomali bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
U Sog‘liqni saqlash va aholini ijtimoiy muhofaza qilish vazirligining markaziy apparatida birlamchi tibbiy yordam va xalqaro aloqalar boshqarmasi boshlig‘i lavozimiga tayinlandi. Vazirlik matbuot xizmati tomonidan berilgan rasmiy ma’lumotlarda Farzona Imomalining yoshligiga qaramay, kasbiy mahorati va tajribasi hisobga olinib, unga bu mas’uliyatli vazifa topshirilgani ta’kidlandi.
Farzona Imomali 2021 yildan buyon ushbu boshqarmada mutaxassis sifatida faoliyat yuritib kelmoqda. U tibbiyot sohasida faol bo‘lib, shuningdek xalqaro hamkorlik yo‘nalishida ham tajriba orttirgan.
Uning ta’lim tarixi ham muvaffaqiyatli kechgan. U 1998 yil 4 iyulda Dushanbe shahrida tug‘ilgan.
Dastlab mahalliy o‘rta maktabda o‘qigan, keyinchalik Moskva davlat universiteti litseyining Dushanbe filialini 2014 yilda a’lo baholar bilan tamomlagan. Shu yil Abu Ali ibn Sino nomidagi Tojikiston davlat tibbiyot universitetining davolash fakultetiga kirib, 2020 yilda imtiyozli diplom bilan bitirgan.
2022 yilda pediatriya yo‘nalishi bo‘yicha klinik ordinaturani tugatgan, 2023 yilda esa Prezident huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasining Davlat boshqaruvi fakultetini imtiyozli diplom bilan tamomlagan. Farzona Imomali Tojikiston Xalq demokratik partiyasi a’zosi hisoblanadi.
U oila qurmagan, biroq bitta farzand tarbiyasiga mas’ul. Mutaxassislar fikricha, uning yangi lavozimiga tayinlanishi mamlakatdagi tibbiyot sohasidagi islohotlarga yangi sur’at berishi mumkin.
Bu esa sog‘liqni saqlash tizimining samaradorligini oshirishga xizmat qiladi. Farzona Imomali o‘zining yoshiga qaramay, kasbiy salohiyati va xalqaro aloqalardagi tajribasi bilan sog‘liqni saqlash tizimini yanada rivojlantirishda muhim rol o‘ynashi kutilyapti.

Фарзона Имомали назначена на новую должность в Таджикистане
В политической сфере Таджикистана новым лицом, привлекшим внимание, стала младшая дочь президента страны Эмомали Рахмона Фарзона Имомали. Об этом сообщает Zamin.uz.
Она была назначена начальником управления первичной медицинской помощи и международных связей центрального аппарата Министерства здравоохранения и социальной защиты населения. В официальных данных, предоставленных пресс-службой министерства, подчеркивается, что, несмотря на молодость Фарзоны Имомали, ее профессиональные навыки и опыт были учтены при назначении на эту ответственную должность.
С 2021 года Фарзона Имомали работает в этом управлении в качестве специалиста. Она активно занимается медициной и также приобрела опыт в области международного сотрудничества.
Ее образовательная история также была успешной. Она родилась 4 июля 1998 года в городе Душанбе.
Сначала училась в местной средней школе, затем в 2014 году с отличием окончила лицей Московского государственного университета в Душанбе. В том же году поступила на лечебный факультет Таджикского государственного медицинского университета имени Абу Али ибн Сино и закончила его в 2020 году с дипломом с отличием.
В 2022 году она завершила клиническую ординатуру по педиатрии, а в 2023 году окончила факультет государственного управления Академии государственного управления при Президенте с дипломом с отличием. Фарзона Имомали является членом Народно-демократической партии Таджикистана.
Она не замужем, но отвечает за воспитание одного ребенка. По мнению специалистов, ее назначение на новую должность может дать новый импульс реформам в области медицины в стране.
Это будет способствовать повышению эффективности системы здравоохранения. Ожидается, что, несмотря на свой возраст, Фарзона Имомали сыграет важную роль в дальнейшем развитии системы здравоохранения благодаря своим профессиональным способностям и опыту в международных связях.