2028 yilda Samarqand shahri xalqaro miqyosdagi eng yirik kosmik anjumanlardan biri bo‘lmish International Astronautical Congress (IAC)ga mezbonlik qilishi mumkin. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Agar ushbu reja amalga oshsa, dunyoning yetakchi kosmik sanoati vakillari, ilmiy markazlar, yirik agentliklar va startaplar mamlakatimizda birlashadi. Har yili IAC anjumanida taxminan 10 mingga yaqin ishtirokchi qatnashadi.
Ular orasida xalqaro kosmik agentliklar, ilmiy-tadqiqot institutlari, texnologik kompaniyalar va startaplar mavjud. Oldingi yillarda ushbu anjuman Boku (2023), Milan (2024), Parij (2022), Dubay (2021), Vashington (2019), Bremen (2018) va Adelaida (2017) shaharlarida o‘tkazilgan.
Masalan, Parijdagi IAC-2022 Fransiyaning global kosmik sohadagi mavqeini mustahkamladi, Avstraliyadagi 2017 yilgi anjumandan so‘ng esa mamlakatda kosmik agentlik tashkil etilgan. O‘zbekiston nomzodi sifatida Uzcosmos vakillari 2028 yilgi anjumani Samarqandda o‘tkazish taklifini rasmiy tarzda ilgari surdi.
Agar bu amalga oshsa, mamlakatimiz xalqaro hamkorlikni kengaytirish, qo‘shma ilmiy tadqiqotlar va startaplar uchun yangi imkoniyatlar eshigini ochadi. Shuningdek, ilmiy markazlar, texnoparklar va inkubatorlar qurilishi uchun xorijiy investorlarni jalb qilish imkoniyati paydo bo‘ladi.
Tayyorgarlik jarayonida Xalqaro Astronavtika Federatsiyasi ijrochi direktori Kristian Fayxtinger Samarqand va Toshkent shaharlarida bo‘lib, infratuzilma, moddiy-texnik baza, transport va mehmonxona tizimini o‘rgandi. Shuningdek, xavfsizlik choralari hamda ijtimoiy tadbirlar uchun sharoitlar baholandi.
Shu bilan birga, Ilon Mask IAC anjumanlarida maxsus mehmon sifatida bir necha bor qatnashgan va o‘zining muvaffaqiyatli kosmik loyihalarini taqdim etgan. Agar 2028 yilda anjuman Samarqandda o‘tkazilsa, uning shaxsan ishtirok etishi ehtimoli mavjud, ammo hozircha bu rasmiy tasdiqlanmagan.

В 2028 году Самарканд будет принимать космический конгресс ИАК
В 2028 году город Самарканд может стать хозяином одного из крупнейших международных космических мероприятий - Международного астронавтического конгресса (IAC). Об этом сообщает Zamin.uz.
Если этот план осуществится, в нашей стране соберутся представители ведущей космической отрасли мира, научные центры, крупные агентства и стартапы. Каждый год на конгрессе IAC участвует около 10 тысяч участников.
Среди них международные космические агентства, научно-исследовательские институты, технологические компании и стартапы. В предыдущие годы это мероприятие проходило в городах Баку (2023), Милан (2024), Париж (2022), Дубай (2021), Вашингтон (2019), Бремен (2018) и Аделаида (2017).
Например, IAC-2022 в Париже укрепил глобальные позиции Франции в космической сфере, а после конгресса 2017 года в Австралии в стране было создано космическое агентство. Представители Uzcosmos официально предложили провести конгресс 2028 года в Самарканде в качестве кандидата от Узбекистана.
Если это произойдет, наша страна откроет новые возможности для расширения международного сотрудничества, совместных научных исследований и стартапов. Также появится возможность привлечения иностранных инвесторов для строительства научных центров, технопарков и инкубаторов.
В процессе подготовки исполнительный директор Международной федерации астронавтики Кристиан Файхтингер посетил города Самарканд и Ташкент, изучив инфраструктуру, материально-техническую базу, транспортную и гостиничную системы. Также были оценены меры безопасности и условия для социальных мероприятий.
При этом Илон Маск несколько раз участвовал в конгрессах IAC в качестве специального гостя и представлял свои успешные космические проекты. Если конгресс пройдет в Самарканде в 2028 году, существует вероятность его личного участия, однако пока это не подтверждено официально.