“O‘zbekiston-Qirg‘iziston Tul punkti vaqtincha yopildi”
O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘rtasidagi muhim chegara o‘tkazish punkti — “Tul” vaqtincha yopildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Qirg‘iziston Milliy xavfsizlik davlat qo‘mitasi Chegara xizmati 13 avgust kuni rasmiy ma’lumot berdi. Yopilish sababi sifatida “O‘tukchu” (Qirg‘iziston) va “Tul” (O‘zbekiston) nazorat-o‘tkazish punktlarini bog‘lovchi ko‘prikning tayanch qismlarining zarar ko‘rishi ko‘rsatilmoqda.
Kuchli suv oqimi va yerosti harakatlari natijasida konstruktsiya yemirilgan va uni foydalanish xavfli deb topilgan. Hozirda chegara orqali o‘tmoqchi bo‘lgan fuqarolar va transport vositalari vaqtincha “Apkan” chegara punktiga yo‘naltirilmoqda.
Ushbu punkt har kuni soat 07:00 dan 23:00 gacha ishlaydi va faqat O‘zbekiston hamda Qirg‘iziston fuqarolari uchun mo‘ljallangan. “Apkan” chegara punkti Qirg‘izistonning Botken viloyati, Botken tumanidagi Apkan qishlog‘ida joylashgan.
Chegara xizmati mutasaddilari yo‘lovchilarga safarga chiqishdan oldin yo‘l va chegara postlari haqidagi so‘nggi ma’lumotlarni diqqat bilan tekshirishni tavsiya qilmoqda. Bu choralar sayohat xavfsizligini ta’minlash va noqulayliklarni kamaytirishga qaratilgan.
Kelgusida ko‘prik ta’mirlanganidan so‘ng, “Tul” punkti yana faoliyatini tiklashi kutilmoqda. Fuqarolarga ushbu o‘zgarishlardan xabardor bo‘lib, sayohat rejalarini shunga moslashtirish tavsiya etiladi.

«Пункт пропуска Узбекистан-Кыргызстан временно закрыт»
Важный пограничный пункт между Узбекистаном и Кыргызстаном — «Тул» временно закрыт. Об этом сообщает Zamin.uz.
Официальное сообщение об этом 13 августа опубликовала Государственная служба национальной безопасности Кыргызстана, Пограничная служба. Причиной закрытия указано повреждение опорных частей моста, соединяющего контрольные пункты «Отуччу» (Кыргызстан) и «Тул» (Узбекистан).
В результате сильного потока воды и подземных движений конструкция разрушилась, и её использование признано опасным. В настоящее время граждане и транспортные средства, желающие пересечь границу, временно направляются на пограничный пункт «Апкан».
Данный пункт работает ежедневно с 07:00 до 23:00 и предназначен только для граждан Узбекистана и Кыргызстана. Пограничный пункт «Апкан» расположен в селе Апкан, Баткенского района Баткенской области Кыргызстана.
Ответственные сотрудники Пограничной службы рекомендуют пассажирам внимательно проверять актуальную информацию о дорогах и пограничных пунктах перед поездкой. Эти меры направлены на обеспечение безопасности путешествий и снижение неудобств.
В дальнейшем после ремонта моста ожидается возобновление работы пункта «Тул». Гражданам рекомендуется быть в курсе этих изменений и соответственно корректировать свои планы поездок.