Rossiyada Telegram va WhatsAppda ovozli qo‘ng‘iroqlar cheklandi
Rossiyada Telegram va WhatsApp messenjerlarida ovozli qo‘ng‘iroqlarga qisman cheklovlar joriy etildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Rossiya Aloqa, axborot texnologiyalari va ommaviy axborot vositalarini nazorat qilish federal xizmati, ya’ni Roskomnadzor ma’lum qildi. Tashkilotning aytishicha, ushbu choralar jinoyatchilikka qarshi kurashish va fuqarolarning ko‘plab murojaatlaridan so‘ng qabul qilingan.
So‘nggi paytlarda firibgarlik va xavfli chaqiriqlar aynan ovozli qo‘ng‘iroqlar orqali ko‘paygan. Roskomnadzor ma’lumotiga ko‘ra, bu messenjerlar orqali fuqarolarni aldash, pul undirib olish, shuningdek, diversiya va terrorchilik harakatlariga jalb qilish holatlari ko‘p uchramoqda.
Shu sababli Telegram va WhatsApp egalariga jinoyatchilikka qarshi chora ko‘rish bo‘yicha bir necha marta talablar yuborilgan, ammo ular bajarilmagan. Natijada, cheklovlar faqat ovozli qo‘ng‘iroqlarga taalluqli bo‘lib, matnli xabarlar, fayl yuborish kabi boshqa funksiyalar ishlashda davom etadi.
Bundan tashqari, 2024 yildan boshlab Rossiyada “Antifrod” tizimi orqali raqamni soxtalashtirish asosida qilingan qo‘ng‘iroqlar operatorlar tomonidan bloklanmoqda. Ammo shu paytda xavfsizlik talablariga javob bermaydigan messenjerlar orqali qo‘ng‘iroqlar soni oshgani qayd etilgan.
WhatsApp matbuot xizmati end-to-end shifrlash tizimi haqida ma’lumot berib, bu tizim ma’lumotni faqat yuboruvchi va qabul qiluvchi o‘qishi uchun mo‘ljallanganini, shuningdek, hukumatlarning xavfsiz muloqotni buzishga urinishlariga qarshi turishini ta’kidladi. Shu bois, Rossiya hukumati mamlakatdagi yuz milliondan ortiq foydalanuvchilar uchun cheklov joriy etishga harakat qilmoqda.
Telegram matbuot xizmati esa platformaning zararli faoliyatga qarshi faol kurashayotganini ma’lum qildi. Ular sun’iy intellekt vositalari yordamida ochiq kanallarni nazorat qilish, har kuni millionlab zararli xabarlarni o‘chirish va qo‘ng‘iroqlar uchun maxfiylik sozlamalarini joriy qilish orqali foydalanuvchilar xavfsizligini ta’minlashga harakat qilmoqda.
Shuningdek, 11 avgust kuni Downdetector xizmatining ma’lumotlariga ko‘ra, WhatsApp va Telegramda keng ko‘lamli texnik nosozliklar yuzaga kelgan. Rossiya foydalanuvchilari tomonidan kelgan shikoyatlar soni 10 avgustdan beri keskin ko‘paygan va aksariyati videoqo‘ng‘iroqlar paytidagi aloqa uzilishlariga taalluqli.

В России в Telegram и WhatsApp ограничены голосовые звонки
В России частично введены ограничения на голосовые звонки в мессенджерах Telegram и WhatsApp. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом заявила Федеральная служба по надзору в сфере связи, информационных технологий и массовых коммуникаций России, то есть Роскомнадзор. По словам организации, эти меры приняты для борьбы с преступностью и после многочисленных обращений граждан.
В последнее время мошенничество и опасные звонки участились именно через голосовые вызовы. По данным Роскомнадзора, через эти мессенджеры часто происходят случаи обмана граждан, вымогательства денег, а также вовлечения в диверсии и террористические действия.
По этой причине владельцам Telegram и WhatsApp несколько раз направлялись требования принять меры против преступности, однако они не были выполнены. В результате ограничения касаются только голосовых звонков, в то время как текстовые сообщения, отправка файлов и другие функции продолжают работать.
Кроме того, с 2024 года в России через систему «Антифрод» операторы блокируют звонки с подменой номера. Однако при этом отмечается рост количества звонков через мессенджеры, не соответствующие требованиям безопасности.
Пресс-служба WhatsApp сообщила о системе сквозного шифрования, которая предназначена для того, чтобы данные могли читать только отправитель и получатель, а также противостоит попыткам правительств нарушить безопасное общение. Поэтому российское правительство пытается ввести ограничения для более чем ста миллионов пользователей в стране.
Пресс-служба Telegram заявила, что платформа активно борется с вредоносной деятельностью. Они стараются обеспечить безопасность пользователей, контролируя открытые каналы с помощью инструментов искусственного интеллекта, ежедневно удаляя миллионы вредоносных сообщений и вводя настройки конфиденциальности для звонков.
Также 11 августа, согласно данным сервиса Downdetector, в WhatsApp и Telegram произошли масштабные технические сбои. Количество жалоб от российских пользователей резко возросло с 10 августа, и большинство из них касаются прерывания связи во время видеозвонков.
Согласно статистике Центрального банка России за февраль 2025 года, 45,6% случаев мошенничества совершено через мобильную связь, а 15,7% — через мессенджеры. По мнению специалистов, введённые ограничения могут остановить некоторые опасные схемы, но при этом негативно повлиять на свободу повседневного общения пользователей.