Tramp Putin bilan uchrashuvda hududiy masalani ko‘rmaydi
AQSH prezidenti Donald Tramp yaqinda Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy hamda bir qancha Yevropa yetakchilari bilan bo‘lgan suhbatida, Vladimir Putin bilan Alyaskada rejalashtirilayotgan uchrashuvda Ukraina hududlarini taqsimlash masalasi muhokama qilinmasligini ma’lum qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
CNN va NBC News manbalariga ko‘ra, Trampning asosiy maqsadi o‘t ochishni to‘xtatishdir. NBC News xabariga ko‘ra, Tramp tinchlik muzokaralariga kirishishdan oldin Ukrainada harbiy harakatlarni to‘xtatish zarurligini tan olgan.
Yevropa yetakchilari bilan suhbat davomida u aynan shu masalani muhim deb hisoblagan. Shu bilan birga, ayrim Yevropa rahbarlari bu muloqotdan keyin Putin bilan uchrashuv natijalariga katta umid bog‘lamayotganini bildirgan.
CNN manbasining fikricha ham uchrashuvdan kutilayotgan natijalar unchalik yuqori emas. 6 avgust kuni Kremlda Putin Trampning maxsus vakili Stiv Uitkoff bilan uchrashdi.
Rossiya yetakchisi tinchlik kelishuvi uchun o‘z shartlarini bildirdi: Kiyev o‘t ochishni to‘xtatishi va front chizig‘ini hozirgi pozitsiyada saqlashi evaziga Donbass hududidan voz kechishi kerak. Biroq The Washington Post manbasiga ko‘ra, Putin Xerson va Zaporoje viloyatlarining Rossiya nazoratidagi qismlaridan voz kechmoqchi emas.
Zelenskiy va Yevropa yetakchilari Tramp bilan uchrashuvda hududiy masalalarni faqat Ukraina ishtirokida muhokama qilishga kelishib olgan. Fransiya prezidenti Emmanuel Makronning so‘zlariga ko‘ra, bu Kiyev tomoni uchun muhim kafolatdir.
Tramp va Putinning Alyaskadagi uchrashuvi jahon siyosati uchun katta ahamiyatga ega. Biroq manbalar muzokaralardan katta yutuqlar kutish uchun hali erta ekanligini ta’kidlamoqda.
Shunga qaramay, o‘t ochishni to‘xtatish masalasi muzokaralar yo‘lidagi birinchi va eng muhim qadam sifatida qolmoqda.

Трамп на встрече с Путиным не рассматривал территориальный вопрос
Президент США Дональд Трамп недавно в разговоре с президентом Украины Владимиром Зеленским и рядом европейских лидеров заявил, что на запланированной встрече с Владимиром Путиным на Аляске не будет обсуждаться вопрос раздела территорий Украины. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным CNN и NBC News, главной целью Трампа является прекращение огня. Согласно NBC News, Трамп признал необходимость остановки военных действий в Украине перед началом мирных переговоров.
В ходе разговора с европейскими лидерами он считал именно этот вопрос важным. В то же время некоторые европейские руководители после этого диалога выразили сомнения в больших надеждах на результаты встречи с Путиным.
По мнению источника CNN, ожидания от встречи не слишком высоки. 6 августа в Кремле Путин встретился с специальным представителем Трампа Стивом Уиткоффом.
Российский лидер изложил свои условия для мирного соглашения: Киев должен прекратить огонь и сохранить линию фронта на текущих позициях взамен на отказ от территории Донбасса. Однако, по данным источника The Washington Post, Путин не намерен отказываться от контролируемых Россией частей Херсонской и Запорожской областей.
Зеленский и европейские лидеры договорились с Трампом обсуждать территориальные вопросы только при участии Украины. По словам президента Франции Эммануэля Макрона, это важная гарантия для Киева.
Встреча Трампа и Путина на Аляске имеет большое значение для мировой политики. Однако источники подчеркивают, что пока рано ожидать больших достижений от переговоров.