Isroil Falastinliklarni Janubiy Sudanga ko‘chirishni muhokama qilmoqda
Isroil G‘azo sektoridagi falastinliklarni Janubiy Sudanga ko‘chirish masalasida muzokaralar olib borayotgani haqida ma’lumotlar tarqaldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu tashabbus HAMASga qarshi 22 oy davom etayotgan urush natijasida vayron bo‘lgan hududdan aholini ommaviy ravishda ko‘chirishga qaratilgan keng ko‘lamli harakatlar doirasida ko‘rilmoqda. Mavzu bo‘yicha siyosiy munozaralar keskin kechmoqda va tushuntirishlar bir-biriga zid.
Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyahuning ta’kidlashicha, AQSH prezidenti Donald Tramp G‘azo aholisi bir qismiga ko‘chishni amalga oshirish tashabbusini ilgari surgan. Bu jarayon “ixtiyoriy migratsiya” sifatida taqdim etilmoqda.
Bundan tashqari, Isroil rasmiylari falastinliklarni Afrikaning boshqa davlatlariga ham joylashtirish takliflarini ko‘tarishgan. Rasmiy bayonotlarda bu yo‘l “ishlab chiqilgan yo‘l xaritasi” deb atalmoqda, biroq tanqidchilar ushbu yondashuvni qattiq tanqid qilmoqda.
Netanyahu i24 telekanaliga bergan intervyusida aholining ko‘chirilishini urush qonunlariga muvofiq to‘g‘ri qaror deb baholadi va bu harakat dushmanga qarshi kuchli hujum imkonini beradi, dedi. Ushbu fikrlar xavfsizlik nuqtai nazaridan asoslangan bo‘lsa-da, uning oqibatlari yuzasidan jamoatchilik orasida keskin bahslar davom etmoqda.
Falastin vakillari, inson huquqlari tashkilotlari va xalqaro hamjamiyatning ko‘pchiligi bu takliflarni xalqaro huquq normalarini buzgan holda aholini zo‘rlik bilan ko‘chirish rejasi sifatida rad etmoqda. Ularning fikricha, “ixtiyoriy” deb atalgan ko‘chirish sharoitida haqiqiy erkin tanlov mavjud emas va bu insonparvarlik qoidalariga zid oqibatlarga olib kelishi mumkin.
Janubiy Sudan Tashqi ishlar vazirligi esa Isroil bilan falastinliklarni ko‘chirish bo‘yicha muzokaralar borligi haqidagi xabarlarni “asossiz” deb atadi. Rasmiy hujjatlar va tasdiqlarning yo‘qligi, manbalarning turlicha talqini vaziyatni yanada murakkablashtirmoqda.
AQSH Davlat departamenti vakili esa diplomatik suhbatlarga oid ma’lumotlarni oshkor qilmasligini bildirdi. Bu pozitsiya yopiq eshiklar ortidagi muzokaralar madaniyatiga mos keladi.
Natijada, bir tomonda “ixtiyoriy migratsiya” deb atalayotgan jarayon, ikkinchi tomonda esa majburiy ko‘chirishga tenglashtirilayotgan tanqidlar mavjud. Janubiy Sudan rasmiylari bunday muzokaralarni inkor etmoqda, shu sababli xalqaro huquq va inson huquqlari doirasidagi bahslar yanada keskinlashmoqda.
Har bir yangi bayonot va ishoralar kelgusidagi siyosiy qarorlarning shakllanishida muhim rol o‘ynashi mumkin.

Израиль обсуждает переселение палестинцев в Южный Судан
Появилась информация о том, что Израиль ведет переговоры о переселении палестинцев из сектора Газа в Южный Судан. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта инициатива рассматривается в рамках масштабных действий по массовому переселению населения из разрушенных в результате 22-месячной войны с ХАМАС территорий. По этому вопросу проходят острые политические дискуссии, а объяснения противоречивы.
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху подчеркнул, что президент США Дональд Трамп предложил инициативу по переселению части населения Газы. Этот процесс представляется как «добровольная миграция».
Кроме того, израильские официальные лица выдвигали предложения о размещении палестинцев и в других странах Африки. В официальных заявлениях этот путь называют «разработанной дорожной картой», однако критики резко осуждают такой подход.
В интервью телеканалу i24 Нетаньяху оценил переселение населения как правильное решение в соответствии с законами войны и отметил, что это позволит нанести мощный удар по противнику. Хотя эти взгляды основаны на соображениях безопасности, в обществе продолжаются острые споры о последствиях.
Представители Палестины, правозащитные организации и большинство международного сообщества отвергают эти предложения как план насильственного переселения населения с нарушением норм международного права. По их мнению, в условиях так называемого «добровольного» переселения отсутствует реальный свободный выбор, что может привести к гуманитарным нарушениям.
Министерство иностранных дел Южного Судана назвало сообщения о переговорах с Израилем по переселению палестинцев «безосновательными». Отсутствие официальных документов и подтверждений, а также разное толкование источников усложняют ситуацию.
Представитель Государственного департамента США заявил, что не будет раскрывать информацию о дипломатических переговорах. Такая позиция соответствует культуре переговоров за закрытыми дверями.
В итоге с одной стороны существует процесс, называемый «добровольной миграцией», а с другой — критика, приравнивающая его к принудительному переселению. Официальные лица Южного Судана отрицают такие переговоры, из-за чего споры в рамках международного права и прав человека обостряются.
Каждое новое заявление и намек могут сыграть важную роль в формировании будущих политических решений.