Texasda 14 yoshli Pearl eng keksa tovuq deb tan olindi
Texas shtatida yashovchi Pearl ismli tovuq dunyoning eng keksa tirik tovuq sifatida tan olindi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
U 14 yoshga to‘ldi va Ginnesning rekordlar kitobiga kiritildi. Pearl 2011 yil 13 martda inkubatorda tuxumdan chiqqan.
Egasi Sonya Xallning so‘zlariga ko‘ra, bu tovuq zotidagi odatiy umr 5 dan 8 yilgacha bo‘ladi, shuning uchun Pearl barcha umidlarni ortda qoldirdi. Hozirda Pearl mustaqil yurishda biroz qiynaladi, shuning uchun ko‘p vaqtini oilaning kir yuvish xonasida o‘tkazadi.
Ba’zan uni mehmonxonaga olib chiqishadi, chunki u televizor ko‘rishni yaxshi ko‘radi. Pearl uy hayvonlarini, xususan, keksa mushukni va uning ustida uxlab qoladigan kichik mushukchani ham yaxshi ko‘radi.
Ginnesning rekordlar kitobi 22 may kuni Pearlning yoshini rasmiy ravishda tasdiqlab, uni dunyodagi eng keksa tirik tovuq deb e’lon qildi. Qiziqarli tomoni shundaki, bu xabar e’lon qilingach, Pearl darhol bitta tuxum qo‘ygan.
Odatda u juda kam tuxum qo‘yadi. Shuningdek, Ginnes rekordlar kitobiga Kanadadan boshqa bir tovuq ham kiritilgan bo‘lib, u raqamlar, harflar va ranglarni taniy oladi.

В Техасе 14-летняя Перл признана самой старой курицей
Курица по имени Пёрл, живущая в штате Техас, была признана самой старой живой курицей в мире. Об этом сообщает Zamin.uz.
Ей исполнилось 14 лет, и она была внесена в Книгу рекордов Гиннесса. Пёрл вылупилась из яйца в инкубаторе 13 марта 2011 года.
По словам её хозяйки Соньи Холл, обычная продолжительность жизни этой породы кур составляет от 5 до 8 лет, поэтому Пёрл превзошла все ожидания. В настоящее время Пёрл немного трудно ходить самостоятельно, поэтому большую часть времени она проводит в прачечной семьи.
Иногда её выносят в гостиную, так как она любит смотреть телевизор. Пёрл также любит домашних животных, особенно пожилую кошку и маленького котёнка, который спит на ней.
22 мая Книга рекордов Гиннесса официально подтвердила возраст Пёрл и объявила её самой старой живой курицей в мире. Интересно, что сразу после объявления этой новости Пёрл снесла яйцо.
Обычно она очень редко несёт яйца. Кроме того, в Книгу рекордов Гиннесса была внесена ещё одна курица из Канады, которая умеет распознавать цифры, буквы и цвета.