Britaniya vaziri litsenziyasiz baliq ovlagani uchun jarima mumkin
Britaniya tashqi ishlar vaziri litsenziyasiz baliq ovlagani uchun jarimaga tortilishi mumkin. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Sky News xabariga ko‘ra, Buyuk Britaniya tashqi ishlar vaziri Devid Lemmi va AQSh vitse-prezidenti Jey Di Vens tegishli ruxsatnomasiz baliq ovlashgan. Vazir o‘zining qonun talablarini buzganini payqab, Atrof-muhitni muhofaza qilish agentligiga bu haqda xabar bergan.
Bu esa rasmiy tartibga rioya qilish va javobgarlikni anglash belgisi hisoblanadi. Amaldagi qoidalarga ko‘ra, Angliya va Uelsda chuchuk suv hududlarida baliq ovlash uchun 13 yoshdan boshlab albatta litsenziya olish shart.
Litsenziyasiz baliq ovlagan shaxslarga 2 500 funt sterlinggacha ma’muriy jarima qo‘yilishi mumkin. Shu bois, baliq ovlashdan oldin ruxsatnoma olish ekologik nazorat va tabiiy resurslarni asrashning muhim qismi hisoblanadi.
Telekanal ma’lumotiga ko‘ra, Kentdagi qarorgoh hududida Lemmining qarmog‘iga birorta baliq tushmagan. Biroq, ulovning yo‘qligi qonuniy talablarning bajarilmaganligini o‘zgartirmaydi, chunki litsenziya suv resurslaridan foydalanish huquqini tasdiqlovchi asosiy hujjat hisoblanadi.
Bunday holatlar odatda Atrof-muhitni muhofaza qilish agentligi tomonidan tekshiriladi. Tekshiruvda voqea sharoiti, qonun va litsenziya talablari o‘rganiladi va shundan so‘ng jarima yoki boshqa ma’muriy chora ko‘riladi.
Xulosa qilib aytganda, voqea jamoatchilikka oshkor qilindi, mansabdor shaxs o‘z-o‘zini xabar qildi. Hatto yengil ko‘rinadigan “hobbi” ham qonuniy qoidalarga qat’iy rioya qilishni talab qiladi.

Британский министр может быть оштрафован за незаконную рыбалку
Министр иностранных дел Великобритании может быть оштрафован за рыбалку без лицензии. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации Sky News, министр иностранных дел Великобритании Дэвид Лемми и вице-президент США Джей Ди Вэнс рыбачили без соответствующего разрешения. Министр, осознав нарушение закона, сообщил об этом в Агентство по охране окружающей среды.
Это считается признаком соблюдения официального порядка и осознания ответственности. Согласно действующим правилам, в Англии и Уэльсе для рыбалки в пресноводных водоемах с 13 лет обязательно получение лицензии.
Лицам, рыбачившим без лицензии, может быть наложен административный штраф до 2500 фунтов стерлингов. Поэтому получение разрешения перед рыбалкой является важной частью экологического контроля и охраны природных ресурсов.
По данным телеканала, в районе лагеря в Кенте Лемми не поймал ни одной рыбы. Однако отсутствие улова не меняет факта нарушения закона, поскольку лицензия является основным документом, подтверждающим право на использование водных ресурсов.
Подобные случаи обычно проверяются Агентством по охране окружающей среды. В ходе проверки изучаются обстоятельства происшествия, законодательство и требования лицензии, после чего принимается решение о штрафе или других административных мерах.
В заключение, инцидент был обнародован, должностное лицо само сообщило о нарушении. Даже такое, казалось бы, легкое «хобби» требует строгого соблюдения законных правил.