Buyuk Britaniya tashqi ishlar vaziri Devid Lemmi litsenziyasiz baliq ovlagani uchun jarimaga tortilishi mumkinligi haqida Sky News telekanali ma’lumot berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Hodisa Kent grafligidagi vazirning norasmiy rezidensiyasi, ya’ni Shevening-Xaus hovuzida yuz berdi. Ushbu joyda Lemmi Amerika Qo‘shma Shtatlari vitse-prezidenti Jey Di Vens va uning farzandlari bilan birga bo‘lgan.
Vazir o‘zi baliq tuta olmagan, biroq Vens oilasi bir nechta baliq ushlagan. Buyuk Britaniya qonunlariga ko‘ra, 13 yoshdan katta har bir shaxs losos, forel, toza suv baliqlari, koryushka yoki ugra ovlash uchun davlat litsenziyasini olishi shart.
Lemmi qoidani buzganini anglab, o‘zi rasmiy idoralarga murojaat qilgan. Litsenziyasiz baliq ovlash uchun maksimal jarima 2500 funt sterlinggacha belgilangan.
Hozircha vazirga nisbatan rasmiy choralar ko‘rilgani haqida ma’lumot mavjud emas. Bu holat qonunlarning qat’iyligini va ularning barcha fuqarolarga, jumladan yuqori martabali shaxslarga ham bir xil qo‘llanilishini ko‘rsatadi.

Дэвид Лемми обвиняется в незаконной рыбалке
Министр иностранных дел Великобритании Дэвид Лемми может быть оштрафован за незаконную рыбалку, сообщает телеканал Sky News. Об этом сообщает Zamin.uz.
Инцидент произошёл в неофициальной резиденции министра в графстве Кент, а именно в бассейне Шевенинг-Хаус. В этом месте Лемми находился вместе с вице-президентом США Джей Ди Венсом и его детьми.
Министр сам не поймал рыбу, однако семья Венса выловила несколько рыб. Согласно законам Великобритании, каждый человек старше 13 лет обязан получить государственную лицензию для ловли лосося, форели, пресноводной рыбы, корюшки или угря.
Понимая, что нарушил правило, Лемми самостоятельно обратился в официальные органы. Максимальный штраф за рыбалку без лицензии составляет 2500 фунтов стерлингов.
Пока нет информации о том, были ли приняты официальные меры в отношении министра. Этот случай демонстрирует строгость законов и то, что они применяются ко всем гражданам одинаково, включая высокопоставленных лиц.