Janubiy Yevropada o‘rmon yong‘inlari kuchaydi, evakuatsiya boshlandi
Gretsiya, Ispaniya va Portugaliyada o‘rmon yong‘inlari kuchayib, shaharlarga yaqinlashishi sababli keng ko‘lamli evakuatsiya ishlari boshlandi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Uchinchi mamlakatda favqulodda vaziyatlar boshqaruvi maksimal darajaga ko‘tarildi va aholini xavfsiz hududlarga ko‘chirish tezlashtirildi. Gretsiyaning o‘t o‘chirish xizmati vakili Vasilis Vatrakoyanisning ma’lum qilishicha, yong‘in o‘chirish jarayonida kamida 15 nafar o‘t o‘chiruvchiga tibbiy yordam ko‘rsatishga to‘g‘ri kelgan.
Shuningdek, Gretsiya qo‘shni Albaniyada yuzaga kelgan o‘rmon yong‘inlarini o‘chirishda ham yordam bermoqda. Bu mintaqaviy hamkorlik mexanizmining samarali ishlashidan dalolat beradi.
Ispaniyada vaziyat ayniqsa jiddiy. Bosh vazir Pedro Sanches Kastiliya va Leon hududida xizmatda bo‘lgan o‘t o‘chiruvchining halok bo‘lishi munosabati bilan ta’ziya bildirdi.
Mamlakat bo‘ylab 8000 dan ortiq odam evakuatsiya qilindi. Leon atrofidagi yong‘inlar 38 ming gektardan ortiq hududni qamrab olib, tabiiy resurslarga katta zarar yetkazmoqda.
Portugaliyada esa bir necha haftadan buyon davom etayotgan yong‘inlarga minglab o‘t o‘chiruvchilar jalb etilgan. Ayniqsa Arganil shahri yaqinidagi o‘choqlar ustidan nazoratni kuchaytirish uchun 900 dan ortiq o‘t o‘chiruvchi safarbar etildi.
Bu ishlar kunu tun davom etib, suv ta’minoti, logistika va xavfsizlik choralarining birgalikda samarali bajarilishini talab qiladi. Janubiy Yevropada yuzaga kelgan o‘rmon yong‘inlari favqulodda vaziyatlarga tayyorlik, evakuatsiya rejalari va tezkor hamkorlikning qanchalik muhimligini yana bir bor ko‘rsatdi.
Tabiatning ogohlantirishiga e’tibor berish va favqulodda xizmatlar bilan aholining birgalikda harakat qilishi hayot va mulkni saqlashda hal qiluvchi ahamiyatga ega.

В Южной Европе усилились лесные пожары, началась эвакуация
В Греции, Испании и Португалии усилились лесные пожары, которые приближаются к городам, из-за чего начались масштабные эвакуационные работы. Об этом сообщает Zamin.uz.
В третьей стране управление чрезвычайными ситуациями было поднято до максимального уровня, и эвакуация населения в безопасные районы была ускорена. По словам представителя пожарной службы Греции Василиса Ватракояниса, в процессе тушения пожаров по меньшей мере 15 пожарным пришлось оказать медицинскую помощь.
Кроме того, Греция оказывает помощь в тушении лесных пожаров, возникших в соседней Албании. Это свидетельствует о эффективной работе механизма регионального сотрудничества.
В Испании ситуация особенно серьезная. Премьер-министр Педро Санчес выразил соболезнования в связи со смертью пожарного, служившего в регионе Кастилия и Леон.
По всей стране эвакуировано более 8000 человек. Пожары вокруг Леона охватили более 38 тысяч гектаров территории, нанося значительный ущерб природным ресурсам.
В Португалии тысячи пожарных привлечены к тушению пожаров, продолжающихся уже несколько недель. Особенно для усиления контроля над очагами возле города Арганил было мобилизовано более 900 пожарных.
Эти работы ведутся круглосуточно и требуют совместного эффективного выполнения водоснабжения, логистики и мер безопасности. Лесные пожары в Южной Европе вновь показали, насколько важна готовность к чрезвычайным ситуациям, планы эвакуации и оперативное сотрудничество.
Внимание к предупреждениям природы и совместные действия экстренных служб и населения имеют решающее значение для сохранения жизни и имущества.