Kashmirdagi suv toshqini va ko‘chkilar 60 dan ortiq o‘limga sabab bo‘ldi
Hindistonning Kashmir mintaqasida kuchli yog‘ingarchilik sababli yuzaga kelgan suv toshqini va ko‘chkilarda kamida 60 kishi halok bo‘ldi, 200 dan ortiq odam bedarak yo‘qoldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Guvohlarning so‘zlariga ko‘ra, kuchli shovqindan keyin katta miqdorda suv va loy qishloqni bosib ketgan. Ba’zilari Chenab daryosiga oqib ketgan, boshqalar esa qulagan tosh va loy ostida qolgan.
Qutqaruvchilar belgilangan hududlarda arqonlar va vaqtinchalik ko‘priklar yordamida izlash ishlarini davom ettirmoqda. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, halok bo‘lganlardan tashqari 100 dan ortiq kishi jarohat olgan.
Mintaqa tog‘li bo‘lgani sababli bunday tabiiy ofatlar tez-tez yuz beradi. Biroq olimlar iqlim o‘zgarishi natijasida bunday hodisalar soni va kuchi oshayotganini ta’kidlamoqda.
Mazkur voqea Uttarakxand shtatida bir haftadan ozroq vaqt oldin yuz bergan o‘xshash toshqin va ko‘chkidan so‘ng sodir bo‘ldi. Hindiston bosh vaziri Narendra Modi mamlakatda so‘nggi kunlarda ko‘plab tabiiy ofatlar sodir bo‘layotganini ma’lum qildi.
Shu bilan birga, Nepal va Pokistonda ham kuchli yomg‘ir, suv toshqinlari va ko‘chkilar ko‘plab talafotlarga sabab bo‘ldi. Nepalda 41 kishi halok bo‘lgan bo‘lsa, Pokistonda bir kechada 50 dan ortiq odam yomg‘ir bilan bog‘liq hodisalarda vafot etdi.
Tabiiy ofatlar hududdagi aholi hayotiga katta xavf tug‘dirmoqda. Qutqaruv va yordam ishlari davom etmoqda.

Наводнение и оползни в Кашмире стали причиной более 60 смертей
В индийском регионе Кашмир из-за сильных осадков произошли наводнения и оползни, в результате которых погибло не менее 60 человек, более 200 числятся пропавшими без вести. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам свидетелей, после сильного шума большое количество воды и грязи затопило деревню. Некоторые были унесены в реку Ченаб, другие оказались под обвалившимися камнями и грязью.
Спасатели продолжают поисковые работы с помощью канатов и временных мостов в обозначенных районах. По официальным данным, помимо погибших, более 100 человек получили ранения.
Из-за гористого рельефа региона такие природные катастрофы происходят часто. Однако ученые отмечают, что в результате изменения климата количество и сила подобных явлений увеличиваются.
Это событие произошло после похожего наводнения и оползня, которые произошли менее недели назад в штате Уттаракханд. Премьер-министр Индии Нарендра Моди сообщил о многочисленных природных катастрофах, произошедших в стране в последние дни.
Кроме того, в Непале и Пакистане сильные дожди, наводнения и оползни также стали причиной значительных потерь. В Непале погибло 41 человек, а в Пакистане за одну ночь более 50 человек стали жертвами происшествий, связанных с дождями.
Природные катастрофы представляют серьезную угрозу для жизни населения региона. Спасательные и помощь продолжаются.