Zelenskiy: Rossiya sammit kuni ham hujum qilmoqda
Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy Rossiya qo‘shinlari Alyaskada o‘tkazilayotgan sammit kuni ham fuqarolik infratuzilmasiga hujumlarni to‘xtatmayotganini ma’lum qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Moskva urushni yakunlashga tayyor emas va siyosiy muloqotda hech qanday ijobiy o‘zgarishlar ko‘zga tashlanmayapti. Bu haqda Zelenskiy ijtimoiy tarmoqlardagi bayonotida ta’kidlagan.
Davlat rahbari razvedka va diplomatlar orqali Alyaskadagi uchrashuvga tayyorgarlik jarayonini yaqindan kuzatayotganini bildirdi. Shuningdek, Rossiya prezidenti Vladimir Putinning sammitga qanday pozitsiya bilan kelishi haqida doimiy ma’lumotlar olinmoqda.
Shu bilan birga, Ukraina hududlarida yangi hujumlar davom etmoqda. Jumladan, Sumi shahridagi markaziy bozorga zarba berilgan, Dnepropetrovsk viloyatidagi shaharlar va korxonalarga hujumlar amalga oshirilmoqda.
Zaporojya, Xerson va Donetsk viloyatlarida ham Rossiya qo‘shinlari nishonga olinmoqda. Zelenskiy ushbu vaziyatni tahlil qilgan holda, Kreml urushni tugatishga jiddiy tayyorgarlik ko‘rmayotganini qayd etdi.
U sammit kuni dushman hujumlarini davom ettirayotganini ta’kidlab, bu holat Rossiya rejimining haqiqiy niyatlari haqida ko‘p narsani anglatishini bildirdi. Frontdagi vaziyat va diplomatik muzokaralar o‘rtasidagi keskin tafovutga e’tibor qaratdi.
Rossiya Mudofaa vazirligi esa prezidentning bayonotini rad etdi va Ukraina tomonini sammitdan oldin provokatsiya qilmoqda, deb aybladi. Moskva bu ayblovlarni siyosiy bosim o‘rniga ishlatilayotgan ritorika deb baholamoqda.
Shu vaqt ichida Alyaskada Vladimir Putin va Donald Tramp o‘rtasida sammit boshlanadi. Muzokaralar Ankorij shahridagi Elmendorf-Richardson harbiy bazasida o‘tkaziladi.
Sammitning asosiy mavzusi Ukraina inqirozini hal etish bo‘lishi kutilmoqda, shuningdek iqtisodiy hamkorlik va global xavfsizlik masalalari ham muhokama qilinadi. Zamin.uz tahliliga ko‘ra, bir tomondan frontdan kelayotgan yangiliklar, ikkinchi tomondan esa diplomatik muzokaralar o‘rtasida katta tafovut mavjud.
Savol esa ochiq qolmoqda: diplomatik maydonda aytiladigan so‘zlar jang maydonidagi haqiqatni o‘zgartira oladimi?

Зеленский: Россия атакует даже в день саммита
Президент Украины Владимир Зеленский сообщил, что российские войска не прекращают атаки на гражданскую инфраструктуру даже в день саммита, проходящего на Аляске. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, Москва не готова завершить войну, и в политическом диалоге не наблюдается никаких положительных изменений. Об этом Зеленский подчеркнул в своем заявлении в социальных сетях.
Глава государства отметил, что внимательно следит за процессом подготовки к встрече на Аляске через разведку и дипломатов. Также постоянно поступает информация о том, с какой позицией на саммит прибудет президент России Владимир Путин.
В то же время на территории Украины продолжаются новые атаки. В частности, был нанесён удар по центральному рынку в городе Сумы, а также осуществляются атаки на города и предприятия в Днепропетровской области.
Российские войска также подвергаются ударам в Запорожской, Херсонской и Донецкой областях. Анализируя ситуацию, Зеленский отметил, что Кремль не готов серьёзно завершать войну.
Он подчеркнул, что враг продолжает атаки в день саммита, что многое говорит о настоящих намерениях российского режима. Обратил внимание на резкий контраст между ситуацией на фронте и дипломатическими переговорами.
Министерство обороны России отвергло заявление президента и обвинило Украину в провокациях перед саммитом. Москва оценивает эти обвинения как риторику, используемую вместо политического давления.
В это время на Аляске начинается саммит между Владимиром Путиным и Дональдом Трампом. Переговоры проходят на военной базе Элмендорф-Ричардсон в городе Анкоридж.
Основной темой саммита ожидается разрешение украинского кризиса, а также обсуждение вопросов экономического сотрудничества и глобальной безопасности. По анализу Zamin.uz, существует большой разрыв между новостями с фронта и дипломатическими переговорами.