240 nafar ziyoratchi Umraga Saudiyaga yo‘l oldi
2025/2026-yilgi “Umra” mavsumi doirasida ilk ziyoratchilar Saudiya Arabistoniga yo‘l oldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
14-avgust kuni “Umra – 2025/2026” mavsumining birinchi guruhi Toshkent xalqaro aeroportidan “Uzbekistan Airways” aviakompaniyasi reysi orqali Jidda shahriga uchib ketdi. O‘zbekiston musulmonlari idorasi matbuot xizmatining ma’lum qilishicha, ushbu safarga jami 240 nafar vatandoshimiz muqaddas ziyoratlarni ado etish uchun yo‘lga chiqdi.
Dasturga muvofiq, ziyoratchilar dastlab Madina shahrida uch kun davomida istiqomat qiladi. Bu davrda ular Payg‘ambarimiz Muhammad (s.a.v.) masjidi va shahar atrofidagi muborak joylarni ziyorat qilishadi.
Keyin ular Makka shahriga yo‘l olib, yetti kun mobaynida umra ibodatlarini bajaradilar. Tashkilotchilar ziyoratchilar uchun qulay va xotirjam sharoitlarni yaratishgan.
Madinada mehmonlar “Grand Shahba” mehmonxonasida, Makkada esa “Al-Ayyam Elite” va “Marmara Hotel” kabi zamonaviy va shinam mehmonxonalarda joylashtiriladi. Har kuni ularga uch mahal issiq taom, turli xil shirinliklar va yangi mevalar taqdim etiladi.
Umra safari davomida guruhga tajribali ishchi xodimlar, taniqli imom-xatiblar va malakali shifokorlar hamrohlik qiladi. Ularning asosiy vazifasi ziyoratchilarning ruhiy va jismoniy holatini ta’minlashdir.
Shuningdek, dastur doirasida Jidda shahridagi Qizil dengiz sohiliga sayohat ham rejalashtirilgan. Bu ziyoratchilarga nafaqat ruhiy, balki madaniy tajriba va boy taassurotlar olish imkonini beradi.
Mutasaddilarning ta’kidlashicha, ushbu safar “Umra” mavsumining boshidagi eng yirik va puxta tashkil etilgan guruhlardan biri bo‘lib, barcha ziyoratchilar uchun unutilmas xotiralar qoldirishi kutilmoqda.

240 паломников отправились в Саудовскую Аравию для выполнения умры
В рамках сезона «Умра» 2025/2026 года первые паломники отправились в Саудовскую Аравию. Об этом сообщил Zamin.uz.
14 августа первая группа сезона «Умра – 2025/2026» вылетела из международного аэропорта Ташкента рейсом авиакомпании «Uzbekistan Airways» в город Джидда. По информации пресс-службы Духовного управления мусульман Узбекистана, в этом путешествии приняли участие всего 240 наших соотечественников, чтобы совершить священные паломничества.
Согласно программе, паломники сначала проведут три дня в городе Медина. В этот период они посетят мечеть Пророка Мухаммада (мир ему) и священные места вокруг города.
Затем они отправятся в город Мекка, где в течение семи дней будут выполнять обряды умры. Организаторы создали для паломников комфортные и спокойные условия.
В Медине гости размещаются в гостинице «Grand Shahba», а в Мекке — в современных и уютных отелях «Al-Ayyam Elite» и «Marmara Hotel». Каждый день им подают три горячих блюда, разнообразные сладости и свежие фрукты.
Во время путешествия группу сопровождают опытные сотрудники, известные имамы-хатыбы и квалифицированные врачи. Их основная задача — обеспечивать духовное и физическое состояние паломников.
Кроме того, в рамках программы запланирована поездка на побережье Красного моря в городе Джидда. Это даст паломникам возможность получить не только духовный, но и культурный опыт и богатые впечатления.
По словам ответственных лиц, это путешествие является одной из крупнейших и тщательно организованных групп в начале сезона «Умра» и ожидается, что оно оставит незабываемые воспоминания для всех паломников.