Surinamda noyob oltin koni topildi
Janubiy Amerikada joylashgan Surinam davlatida yaqinda olib borilgan geologik tadqiqotlar natijasida katta va qimmatbaho oltin koni aniqlangan. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Earth.com nashrining xabariga ko‘ra, Mariya Geralda deb nomlangan hududda ilgari chuqur o‘rganilmagan qatlamlardan namunalar olingan. Tadqiqotlar davomida qazilgan bitta quduqdan 22,5 metr uzunlikdagi jins namunalarida har bir tonna jinsda o‘rtacha 11,88 gramm sof oltin borligi aniqlangan.
Bu ko‘rsatkich tog‘-kon sanoatida noyob va katta qiymatga ega hisoblanadi, chunki odatda bunday qatlamlarda oltin miqdori 1 dan 10 grammgacha bo‘ladi, ko‘pchilik konlarda esa atigi 2 grammgacha yetadi. Mariya Geralda hududidagi oltin tomirlari nafaqat yuqori sifatga, balki kenglik va zichlikka ham ega bo‘lib, qazib olish jarayonini iqtisodiy jihatdan samarali qiladi.
Sanoat mutaxassislari ushbu topilmani Surinamning tog‘-kon salohiyatini oshiruvchi muhim manba sifatida baholamoqda. Shu bilan birga, mutaxassislar ta’kidlashicha, bu kon mamlakat iqtisodiyotining umumiy ko‘rsatkichlariga katta ta’sir ko‘rsatmasligi mumkin, chunki Surinamning iqtisodiy rivojlanishi asosan neft va tog‘-kon sanoatiga bog‘liq bo‘lib, bu sohalar yalpi ichki mahsulotning 60 foizini va eksport daromadining 90 foizini tashkil etadi.
Konni ishga tushirish jarayonida bir qator qiyinchiliklar mavjud. Surinamda yiliga 4000 millimetrdan ortiq yomg‘ir yog‘adi, bu esa zich tropik o‘rmonlar bilan qoplangan hududlarda qazish ishlarini murakkablashtiradi.
Shuningdek, ekologik xavfsizlik masalalari ham muhim ahamiyatga ega bo‘lib, qat’iy nazorat talab etiladi. Hukumat tabiatni muhofaza qilish va mahalliy aholi huquqlarini himoya qilish bo‘yicha me’yorlarni bosqichma-bosqich kuchaytirib bormoqda.

В Суринаме обнаружено уникальное золотое месторождение
В государстве Суринам, расположенном в Южной Америке, в результате недавно проведённых геологических исследований было выявлено крупное и ценное золотое месторождение. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации издания Earth.com, в районе под названием Мария Геральда были взяты образцы из ранее малоизученных слоёв. В ходе исследований из одной скважины были получены образцы горных пород длиной 22,5 метра, в которых в среднем содержится 11,88 грамма чистого золота на тонну породы.
Этот показатель считается уникальным и очень ценным в горнодобывающей промышленности, так как обычно количество золота в таких слоях варьируется от 1 до 10 граммов, а во многих месторождениях достигает лишь 2 граммов. Золотые жилы в районе Мария Геральда обладают не только высоким качеством, но и значительной протяжённостью и плотностью, что делает процесс добычи экономически эффективным.
Промышленные специалисты оценивают это открытие как важный источник, повышающий горнодобывающий потенциал Суринама. Вместе с тем эксперты отмечают, что это месторождение вряд ли окажет значительное влияние на общие показатели экономики страны, поскольку экономическое развитие Суринама в основном зависит от нефтяной и горнодобывающей отраслей, которые составляют 60 процентов валового внутреннего продукта и 90 процентов экспортных доходов.
При запуске месторождения существует ряд трудностей. В Суринаме выпадает более 4000 миллиметров осадков в год, что усложняет работы по добыче в густых тропических лесах.
Кроме того, вопросы экологической безопасности имеют большое значение и требуют строгого контроля. Правительство постепенно ужесточает нормы по охране природы и защите прав местного населения.
Специалисты рассматривают это открытие как фактор, расширяющий будущие экономические возможности Суринама, а также повышающий экологическую ответственность. Поэтому процесс развития месторождения ожидается с учётом международного опыта и принципов минимального вреда природе.