So‘nggi kunlarda Quyosh yuzasida katta tosh teshigi paydo bo‘lib, uning tez sur’atlarda kengayishi olimlarning e’tiborini tortmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Rossiya Fanlar akademiyasi Kosmik tadqiqotlar institutining Quyosh astronomiyasi laboratoriyasi ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu teshik aynan Yer tomon qaragan hududda shakllangan va so‘nggi 24 soat ichida maydoni va o‘lchamlari keskin oshgan. Tadqiqotchilar bu kengayish sur’atini taxminan 50 foizga teng deb baholamoqda.
Mutaxassislarning so‘zlariga ko‘ra, bunday hodisa oddiy astronomik jarayonlardan biri bo‘lishi mumkin, ammo uning oqibatlari jiddiy bo‘lishi ehtimoldan xoli emas. Quyoshdagi tosh teshiklari odatda quyosh shamoli tezligi va zichligini oshiradi.
KTI olimlari fikricha, yaqin kunlarda Yer atrofidagi quyosh shamoli tezligi oshib, geomagnit muhitda o‘zgarishlarga sabab bo‘lishi mumkin. Hozirda teshik hududida nafaqat yuqori, balki past atmosfera qatlamlarida ham qorayishlar kuzatilmoqda.
Bu Quyosh ichki qatlamlaridan chiqqan moddalarning ko‘p miqdorda tarqalayotganini ko‘rsatadi. Bunday holatlar kam uchraydi, shuning uchun olimlar hodisani diqqat bilan kuzatmoqda.
Mutaxassislarning taxminiga ko‘ra, 18-avgustdan boshlab Yer yaqinida quyosh shamoli tezligi oshishi boshlanadi va 19-20-avgust kunlari soniyasiga 800-900 kilometrgacha yetishi mumkin. Bu odatdagi tezlikdan ikki barobar ko‘p bo‘lib, juda kuchli oqim hisoblanadi.
Shu bilan birga, hozircha geomagnit vaziyat barqarorligicha saqlanmoqda. Olimlar yaqin dam olish kunlarida ham Yer magnit maydoni izchil qolishini ta’kidlashmoqda.
Biroq kelasi yetti-o‘n kun davomida quyosh shamolining kuchayishi geomagnit muhitga ta’sir etuvchi asosiy omil bo‘lishi mumkin. Ushbu jarayonning aniq oqibatlari hozircha noma’lum, ammo kuchli quyosh shamoli ba’zan aloqa tizimlari, sun’iy yo‘ldoshlarning faoliyati va hatto shimoliy yorug‘liklar intensivligiga ta’sir ko‘rsatishi mumkin.

На Солнце быстро расширяется большая каменная дыра
В последние дни на поверхности Солнца появилась большая каменная дыра, и её быстрое расширение привлекает внимание учёных. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Лаборатории солнечной астрономии Института космических исследований Российской академии наук, эта дыра образовалась именно в области, обращённой к Земле, и за последние 24 часа её площадь и размеры резко увеличились. Исследователи оценивают скорость этого расширения примерно в 50 процентов.
По словам специалистов, такое явление может быть одним из обычных астрономических процессов, однако его последствия могут быть серьёзными. Каменные дыры на Солнце обычно увеличивают скорость и плотность солнечного ветра.
По мнению учёных ИКИ, в ближайшие дни скорость солнечного ветра около Земли может возрасти, что приведёт к изменениям в геомагнитной среде. В настоящее время в области дыры наблюдаются потемнения не только в верхних, но и в нижних слоях атмосферы.
Это свидетельствует о том, что большое количество веществ выходит из внутренних слоёв Солнца. Такие случаи редки, поэтому учёные внимательно наблюдают за этим явлением.
По предположению специалистов, начиная с 18 августа скорость солнечного ветра около Земли начнёт увеличиваться и 19-20 августа может достигнуть 800-900 километров в секунду. Это вдвое превышает обычную скорость и считается очень сильным потоком.
В то же время геомагнитная ситуация пока остаётся стабильной. Учёные подчёркивают, что в ближайшие выходные магнитное поле Земли останется устойчивым.
Однако в течение следующих семи-десяти дней усиление солнечного ветра может стать основным фактором, влияющим на геомагнитную среду. Точные последствия этого процесса пока неизвестны, но сильный солнечный ветер иногда влияет на работу систем связи, деятельность спутников и даже интенсивность северного сияния.