Rossiyaning Ryazan viloyatida joylashgan va qurol-yarog‘ ishlab chiqarish bilan shug‘ullanuvchi yirik sanoat korxonasi — “Elastik” zavodida yana jiddiy halokat yuz berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ryazan tezkor xizmatlari ma’lumotlariga ko‘ra, zavodning qurol ishlab chiqarish bo‘limida kuchli portlash sodir bo‘lib, bu hodisa butun hududda katta shov-shuvga sabab bo‘ldi. Rasmiy ma’lumotlarda portlash natijasida kamida besh kishi halok bo‘lgani, yana yigirma nafarga yaqin shaxs turli darajadagi tan jarohatlari olgani qayd etilgan.
Jabrlanuvchilar orasida zavod ishchilari va portlash vaqtida hududda xizmat qilayotgan texnik mutaxassislar ham bor. Guvohlarning aytishicha, portlash shunchalik kuchli bo‘lganki, uning tovushi bir necha kilometr uzoqlikdagi aholi punktlarida ham eshitilgan.
Hodisadan so‘ng yong‘in xavfsizligi bo‘yicha maxsus guruhlar zudlik bilan voqea joyiga yetib bordi. Ammo yuqori harorat va portlovchi moddalar xususiyati tufayli yong‘in tez tarqaldi.
Mutasaddilarning bildirishicha, hozirda yong‘in to‘liq o‘chirilgan. Mazkur zavodda avval ham katta falokat yuz bergan.
2021 yilda texnologik jarayondagi qo‘pol qonunbuzarlik sababli sodir bo‘lgan portlashda 17 kishi halok bo‘lgan, ko‘plab ishchilar og‘ir jarohatlar olgan edi. Rossiya Tergov qo‘mitasi hozirgi hodisa yuzasidan jinoyat ishi ochdi.
Tergovchilar dastlabki taxminlarga ko‘ra, texnologik intizom buzilishi, yong‘in xavfsizligi qoidalariga rioya qilinmasligi yoki inson omilining asosiy sabablar qatorida ekanligini aniqlamoqda. Mutaxassislar portlashning aniq sabablarini, moddiy zarar miqdorini va korxona faoliyatiga yetgan iqtisodiy ta’sirni o‘rganmoqda.
Ushbu falokat Rossiyadagi sanoat xavfsizligi, xususan harbiy-sanoat majmuasi korxonalarida texnologik intizom va xavfsizlik standartlariga qat’iy rioya etish zaruratini yana bir bor dolzarb masala sifatida ko‘rsatdi. Mutaxassislar bunday obyektlarda xavfsizlik nazoratini kuchaytirish hamda xodimlarning tayyorgarligini yuqori darajada ta’minlash muhimligini ta’kidlamoqda.

В Рязанском оружейном заводе произошёл сильный взрыв
В Рязанской области России, на крупном промышленном предприятии, занимающемся производством оружия — заводе «Эластик» произошла очередная серьёзная авария. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным оперативных служб Рязани, в оружейном производственном отделе завода произошёл мощный взрыв, который вызвал большой резонанс по всему региону. В официальных сообщениях отмечается, что в результате взрыва погибло не менее пяти человек, ещё около двадцати получили травмы различной степени тяжести.
Среди пострадавших есть как работники завода, так и технические специалисты, находившиеся на территории во время взрыва. По словам свидетелей, взрыв был настолько сильным, что его звук слышали в населённых пунктах, расположенных в нескольких километрах.
После происшествия специальные группы пожарной безопасности незамедлительно прибыли на место происшествия. Однако из-за высокой температуры и свойств взрывчатых веществ огонь быстро распространился.
По словам ответственных лиц, в настоящее время пожар полностью ликвидирован. Ранее на этом заводе уже случались крупные катастрофы.
В 2021 году в результате грубого нарушения технологического процесса произошёл взрыв, в котором погибло 17 человек, многие работники получили тяжёлые травмы. Следственный комитет России возбудил уголовное дело по факту нынешнего инцидента.
Следователи предварительно выясняют, что основными причинами могли стать нарушение технологической дисциплины, несоблюдение правил пожарной безопасности или человеческий фактор. Специалисты изучают точные причины взрыва, размер материального ущерба и экономическое влияние на деятельность предприятия.
Эта катастрофа вновь подчеркнула необходимость строгого соблюдения технологической дисциплины и стандартов безопасности на промышленных объектах России, особенно на предприятиях военно-промышленного комплекса. Эксперты отмечают важность усиления контроля безопасности на таких объектах и высокого уровня подготовки сотрудников.