Tanzaniyada ko‘krakdan sakkiz yillik pichoq olib tashlandi
Ular 44 yoshli bemorning ko‘kragidan sakkiz yil davomida tanasida qolib ketgan pichoqni olib tashlashdi. Bemor shifoxonaga o‘ng ko‘kragidan yiringli suyuqlik chiqishi sababli murojaat qilgan.
Dastlab shifokorlar aniq tashxis qo‘yishda qiynalishdi, chunki boshqa jiddiy shikoyatlar yo‘q edi. Bemor esa bir necha yil oldin olgan pichoq jarohati haqida ma’lumot bergach, masalaning sababi ochiqlandi.
Rentgen tekshiruvi natijasida ko‘krak sohasida katta pichoq tig‘i qolganligi aniqlangan. Qiziq tomoni, pichoq o‘ng yelka suyagining yonida joylashib, boshqa muhim organlarga zarar bermagan.
Bemor darhol jarrohlik amaliyotiga yuborildi. Operatsiya davomida shifokorlar pichoqni va uning ta’sirida paydo bo‘lgan o‘lik to‘qimalarni ehtiyotkorlik bilan olib tashlashdi.
Keyin bemor bir kun intensiv terapiya bo‘limida kuzatildi va so‘ngra umumiy palataga ko‘chirildi. U yerda 10 kun davomida davolandi.
Shifokorlarning ta’kidlashicha, bunday hodisalar tibbiyot amaliyotida juda kam uchraydi. Ushbu holat bemor sog‘lig‘i uchun katta xavf tug‘dirgan bo‘lsa-da, o‘z vaqtida ko‘rsatilgan tibbiy yordam uning hayotini saqlab qoldi.

В Танзании из груди удалили нож, который пролежал восемь лет
Они удалили нож из груди 44-летнего пациента, который находился в его теле восемь лет. Пациент обратился в больницу из-за выделения гнойной жидкости из правой груди.
Сначала врачи испытывали трудности с точной диагностикой, так как других серьезных жалоб не было. После того как пациент сообщил о ножевом ранении несколько лет назад, причина проблемы стала ясна.
Рентген показал, что в области груди осталась большая лезвие ножа. Интересно, что нож находился рядом с правой ключицей и не повредил другие важные органы.
Пациента сразу направили на операцию. Во время операции врачи аккуратно удалили нож и омертвевшие ткани, образовавшиеся под его воздействием.
Затем пациент сутки находился в отделении интенсивной терапии, после чего был переведен в общую палату. Там он проходил лечение в течение 10 дней.
По словам врачей, такие случаи в медицинской практике встречаются очень редко. Хотя этот случай представлял большую опасность для здоровья пациента, своевременно оказанная медицинская помощь спасла ему жизнь.