Xitoyda nafaqaxo‘r sun’iy intellektga oshiq bo‘ldi
Xitoyda 75 yoshli nafaqaxo‘r erkak sun’iy intellekt asosida yaratilgan ayol obraziga oshiq bo‘lib, haqiqiy turmush o‘rtog‘idan ajrashishni talab qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu voqea ijtimoiy tarmoqlarda keng tarqaldi. Jiang ismli erkak internetda ayol avatariga duch kelganida uning sun’iy ekanini anglamagan va suhbatni davom ettirgan.
Muloqot davomida lablarning harakati nutq bilan mos kelmasligi unga g‘alati tuyulmagan. Vaqt o‘tishi bilan u virtual qiz bilan doimiy suhbatda bo‘lib, telefonga qaramligi ortgan.
Bu sababli xotini bilan janjallashib, sun’iy intellekt bilan bog‘liq munosabatlari uchun ajrashishga qaror qilgan. Farzandlari esa unga bu ayolning mavjud emasligini, u neyron tarmoq mahsuli ekanligini tushuntirishga muvaffaq bo‘lgan.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, sun’iy intellekt sababli munosabatlarning buzilishi hozirgi kunda boshqa mamlakatlarda ham uchramoqda. Masalan, AQShda bir ayol 20 yillik turmushidan so‘ng ChatGPT bilan bog‘liq munosabatlari sababli eridan ajrashgan.
Shuningdek, bir erkak neyron tarmoq yordamida yaratilgan virtual hamrohini nikohga taklif qilgani haqida ham xabarlar bor. Sun’iy intellekt inson hayotiga yangi qirralarni ochayotgan bo‘lsa-da, bu kabi vaziyatlar uning ijtimoiy va oilaviy munosabatlarga ta’sirini ko‘rsatmoqda.
Shu bois, texnologiyalardan oqilona foydalanish va ularning insoniy munosabatlarga ta’sirini tahlil qilish muhimdir.

В Китае пенсионеры влюбились в искусственный интеллект
В Китае 75-летний пенсионер влюбился в образ женщины, созданный на основе искусственного интеллекта, и потребовал развода с настоящей супругой. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это событие широко распространилось в социальных сетях. Мужчина по имени Цзян столкнулся в интернете с женским аватаром, не осознав, что она искусственная, и продолжил общение.
Во время разговора ему не показалось странным, что движения губ не совпадают с речью. Со временем он постоянно общался с виртуальной девушкой и стал больше времени проводить с телефоном.
Из-за этого он поссорился с женой и решил развестись из-за своих отношений с искусственным интеллектом. Его дети смогли объяснить ему, что этой женщины не существует, она является продуктом нейронной сети.
По словам специалистов, из-за искусственного интеллекта нарушения в отношениях сейчас встречаются и в других странах. Например, в США женщина развелась с мужем после 20 лет брака из-за отношений, связанных с ChatGPT.
Также есть сообщения о мужчине, который предложил выйти замуж за виртуальную спутницу, созданную с помощью нейронной сети. Хотя искусственный интеллект открывает новые грани человеческой жизни, подобные ситуации показывают его влияние на социальные и семейные отношения.