Putin va Tramp uchrashuvi ijobiy va samarali bo‘ldi
Rossiya prezidenti matbuot kotibi Dmitriy Peskovning so‘zlariga ko‘ra, Vladimir Putin va Donald Tramp o‘rtasidagi uchrashuv juda ijobiy va ishonchli tarzda o‘tdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ikki prezident ham bu haqda ijobiy fikr bildirishgan. Kreml vakili bu muloqot ikki davlat rahbarlariga kelishuv variantlarini izlashda ishonch bilan harakat qilish imkonini yaratganini ta’kidladi.
Peskov sammitni muhim va samarali muloqot deb baholadi. Shuningdek, Peskov prezidentlarning matbuot anjumanida jurnalistlarning savollariga javob bermasligiga ham izoh berdi.
Uning aytishicha, bayonotlar yetarlicha batafsil bo‘lganligi sababli, yakuniy anjumanda savollarga alohida vaqt ajratish lozim emasligi haqida qaror qilingan. Rossiya prezidenti maxsus vakili Kirill Dmitriyev ham sammitni ijobiy va konstruktiv muloqot sifatida baholadi.
Unga ko‘ra, Amerika rahbari Moskva va Vashington o‘rtasida iqtisodiy sohada katta salohiyat mavjudligini alohida ta’kidladi. Eslatib o‘tamiz, 15 avgust kuni Tramp va Putin Alyaskada, Ankorijdagi harbiy baza hududida uchrashib, muzokaralar olib bordi.
Uchrashuv yakunida rasmiy kelishuv e’lon qilinmadi. Prezidentlar matbuot oldida bayonotlar berib, savollarga javob bermay zalni tark etdilar.
Xulosa qilib aytganda, rasmiy kelishuv bo‘lmaganiga qaramay, Kreml sammitni ijobiy baholadi. Rossiya va Amerika rahbarlari o‘rtasidagi muloqot yangi imkoniyatlarga eshik ochishi mumkinligi ta’kidlanmoqda.

Встреча Путина и Трампа была позитивной и продуктивной
По словам пресс-секретаря президента России Дмитрия Пескова, встреча Владимира Путина и Дональда Трампа прошла очень позитивно и с доверием. Об этом сообщает Zamin.uz.
Оба президента выразили положительные отзывы по этому поводу. Представитель Кремля подчеркнул, что этот диалог позволил лидерам двух стран уверенно двигаться в поисках вариантов соглашений.
Песков оценил саммит как важный и продуктивный диалог. Также Песков прокомментировал отказ президентов отвечать на вопросы журналистов на пресс-конференции.
По его словам, поскольку заявления были достаточно подробными, было решено не выделять отдельное время на вопросы на итоговом мероприятии. Специальный представитель президента России Кирилл Дмитриев также оценил саммит как позитивный и конструктивный диалог.
По его мнению, американский лидер особо подчеркнул большой потенциал в экономической сфере между Москвой и Вашингтоном. Напомним, 15 августа Трамп и Путин встретились на военной базе в Анкоридже, Аляска, и провели переговоры.
По итогам встречи официальных соглашений объявлено не было. Президенты выступили с заявлениями перед прессой и покинули зал, не отвечая на вопросы.
В заключение, несмотря на отсутствие официальных соглашений, Кремль оценил саммит положительно. Отмечается, что диалог между лидерами России и Америки может открыть новые возможности.