Pokistonda sel va ko‘chkilar qurbonlari 307 ga yetdi
Pokiston va Kashmir hududlarida kuchli musson yomg‘irlari sabab yuzaga kelgan sel va ko‘chkilar oqibatida halok bo‘lganlar soni 307 nafarga yetdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Favqulodda vaziyatlar xizmati ma’lumotlariga ko‘ra, qurbonlarning aksariyati shimoli-g‘arbiy Pokistonning tog‘li Kxaybar-Paxtunxva viloyatida qayd etilgan. Ushbu hududda kamida 74 ta uy vayron bo‘lgan.
Qutqaruv ishlari davomida M-17 vertolyoti qulab, bortidagi besh nafar ekipaj a’zosi halok bo‘ldi. Pokiston boshqaruvidagi Kashmirda 9 kishi, shimoliy Gilgit-Baltiston mintaqasida esa 5 kishi jon bergani tasdiqlandi.
Rasmiy ob-havo xizmati ogohlantirishicha, mamlakatning shimoli-g‘arbiy qismida 21 avgustgacha kuchli yog‘ingarchilik davom etadi. Bir qator hududlar favqulodda vaziyat zonasi sifatida e’lon qilindi.
Buner tumanida sel toshqini guvohlari bu holatni “qiyomat manzarasi” deb ta’riflashdi. Kxaybar-Paxtunxva viloyat hukumati motam kuni e’lon qildi.
Kashmirda ham kuchli sel oqibatida kamida 60 kishi halok bo‘lgani ma’lum qilindi. Musson mavsumida, ya’ni iyun va sentyabr oylarida Janubiy Osiyoga yillik yog‘ingarchilikning taxminan uchdan uch qismi yog‘adi.
Joriy yilgi mavsumda mintaqada 300 dan ortiq odam halok bo‘ldi. Mutaxassislar ta’kidlashicha, iqlim o‘zgarishi ekstremal ob-havo hodisalarining tez-tez yuzaga kelishiga sabab bo‘lmoqda.

Жертвами наводнений и оползней в Пакистане стали 307 человек
В Пакистане и регионах Кашмира число погибших в результате наводнений и оползней, вызванных сильными муссонными дождями, достигло 307 человек. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным службы чрезвычайных ситуаций, большинство жертв зарегистрировано в горном районе северо-западного Пакистана — провинции Хайбер-Пахтунхва. В этом регионе было разрушено не менее 74 домов.
Во время спасательных работ вертолет М-17 потерпел крушение, в результате чего погибли пять членов экипажа. В контролируемом Пакистаном Кашмире подтверждено 9 погибших, а в северном регионе Гилгит-Балтистан — 5 человек.
По предупреждению официальной метеослужбы, сильные осадки продолжатся в северо-западной части страны до 21 августа. Несколько районов объявлены зонами чрезвычайной ситуации.
Очевидцы наводнения в районе Бунер описали ситуацию как «картина апокалипсиса». Правительство провинции Хайбер-Пахтунхва объявило день траура.
В Кашмире также сообщается о не менее чем 60 погибших из-за сильного наводнения. В сезон муссонов, то есть в июне и сентябре, в Южную Азию выпадает примерно две трети годовых осадков.
В этом году в регионе погибло более 300 человек. Эксперты отмечают, что изменение климата способствует учащению экстремальных погодных явлений.