Tramp Ukraina urushini shu hafta tugatmoqchi
AQSH prezidenti Donald Tramp Ukrainadagi urushni aynan shu hafta yakunlash niyatida ekanligini ma’lum qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
U bu fikrini Putin bilan sammit boshlanishidan oldin Fox News telekanaliga bergan intervyusida bildirdi. Tramp jarayonni cho‘zishga qarshi ekanini va bu ishga ko‘p vaqt, kuch hamda pul sarflamasligini ta’kidladi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, urushni to‘xtatish uchun zarur qarorlarni shu hafta qabul qilish rejalashtirilgan. Tramp, shuningdek, Rossiya bilan yadroviy kelishuvlar bo‘yicha muzokaralar muhim mavzulardan biri bo‘lishi mumkinligini aytdi.
U yadroviy xavfsizlikni oshirish va ishonch muhitini yaratish global xavfsizlik uchun juda zarurligini ta’kidladi. Agar Ukraina inqirozi nazoratdan chiqsa, u keng ko‘lamli to‘qnashuvga, hatto uchinchi jahon urushiga olib kelishi mumkinligi haqida ogohlantirdi.
Shu sababli, diplomatik yo‘llar bilan muammoni hal qilish zarurligini qayd etdi. Prezident Tramp Rossiya va AQSH o‘rtasidagi munosabatlarni yaxshilash, biznes va investitsiya sohalarida yangi imkoniyatlar yaratish tarafdori ekanligini bildirdi.
U iqtisodiy aloqalarni tiklash va qo‘shma manfaatlarga asoslangan hamkorlikni rivojlantirishni muhim deb hisoblaydi. Shu bilan birga, muzokaralarda mantiqiy natija ko‘rinmasa, Vashington Ukraina bo‘yicha jarayondan chiqishni ham ko‘zda tutishi mumkinligini aytdi.
Sanksiyalar masalasida Tramp ikkilamchi cheklovlar Rossiya iqtisodiyotiga jiddiy zarar yetkazishi mumkinligini ta’kidladi, biroq kelajakda bunday bosimni yumshatish imkoniyati ham mavjudligini bildirdi. Suhbat oxirida u Putin bilan yana uchrashishni istashi va bunday muloqotlar orqali muammolarni tez va aniq hal qilish mumkinligini qayd etdi.
Umuman olganda, Trampning intervyusi tezkor natijaga erishish, resurslarni tejash va samarali muloqotga asoslangan yondashuvni ko‘rsatadi. Endilikda uning va’dalarining amalda qanday bajarilishi navbatdagi uchrashuvlar va qadamlar orqali aniq bo‘ladi.

Трамп хочет закончить войну в Украине на этой неделе
Президент США Дональд Трамп заявил о намерении завершить войну в Украине именно на этой неделе. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он выразил это мнение в интервью телеканалу Fox News перед началом саммита с Путиным. Трамп подчеркнул, что выступает против затягивания процесса и не хочет тратить много времени, сил и денег на это дело.
По его словам, необходимые решения для прекращения войны планируется принять на этой неделе. Трамп также отметил, что переговоры с Россией по ядерным соглашениям могут стать одной из важных тем.
Он подчеркнул, что повышение ядерной безопасности и создание атмосферы доверия крайне важны для глобальной безопасности. В случае выхода кризиса в Украине из-под контроля, это может привести к масштабному конфликту, вплоть до третьей мировой войны, предупредил он.
Поэтому он отметил необходимость решения проблемы дипломатическими путями. Президент Трамп заявил, что выступает за улучшение отношений между Россией и США, создание новых возможностей в бизнесе и инвестициях.
Он считает важным восстановление экономических связей и развитие сотрудничества на основе общих интересов. Вместе с тем, если в переговорах не будет логичного результата, Вашингтон может рассмотреть возможность выхода из процесса по Украине.
По вопросу санкций Трамп подчеркнул, что вторичные ограничения могут нанести серьёзный ущерб российской экономике, однако в будущем возможна смягчение такого давления. В конце беседы он отметил желание вновь встретиться с Путиным и подчеркнул, что такие диалоги позволяют быстро и чётко решать проблемы.
В целом интервью Трампа демонстрирует подход, основанный на достижении быстрых результатов, экономии ресурсов и эффективном общении. Теперь станет ясно, как его обещания будут реализованы на практике через последующие встречи и шаги.