Isroil G‘azo janubiga aholini ko‘chirishni boshlaydi
Isroil armiyasi G‘azo shahrida yashovchilarni jang maydonlaridan janubiy tomon ko‘chirishni rejalashtirmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Harbiylar aholiga chodirlar va vaqtinchalik turar joy uchun zarur bo‘lgan ashyolar taqdim etilishini ma’lum qildi. Ushbu qaror Isroilning G‘azoning shimoliy qismini egallash bo‘yicha yangi hujum boshlash rejasini e’lon qilgandan so‘ng qabul qilindi.
Bu reja xalqaro hamjamiyatda katta xavotir uyg‘otmoqda, chunki G‘azoda 2,2 milliondan ortiq odam istiqomat qiladi. Isroil bosh vaziri Benyamin Netanyaxu hujum boshlanishidan oldin tinch aholining xavfsiz hududlarga ko‘chirilishini ta’kidladi.
Yordam vositalari Birlashgan Millatlar Tashkiloti va boshqa xalqaro tashkilotlar orqali G‘azoning Kerem Shalom chegara punkti orqali yetkaziladi. So‘nggi kunlarda Isroil kuchlari G‘azo shahri chekkalarida hujumlarni kuchaytirdi.
Zeitun va Shejia hududlarida og‘ir bombardimonlar amalga oshirilib, ko‘plab uylar vayron bo‘ldi. Armiyaning ma’lum qilishicha, bu hududlarda tunnel va qurollar yo‘q qilinmoqda.
2023-yil 7-oktabrda Hamas tomonidan boshlangan hujum natijasida 1 200 dan ortiq isroillik halok bo‘ldi. Keyingi harbiy amaliyotlarda G‘azo sog‘liqni saqlash vazirligining ma’lumotiga ko‘ra, 61 mingdan ortiq falastinlik halok bo‘ldi.
Ushbu urush G‘azoda ocharchilikka va millionlab odamlarning boshpanasiz qolishiga sabab bo‘lmoqda. Xalqaro hamjamiyat vaziyatni tinch yo‘l bilan hal qilishga chaqirmoqda.

Израиль начинает эвакуацию населения с юга Газы
Армия Израиля планирует эвакуировать жителей города Газа с южных районов боевых действий. Об этом сообщает Zamin.uz.
Военные сообщили, что населению будут предоставлены палатки и необходимые вещи для временного проживания. Это решение было принято после объявления Израилем плана нового наступления на северную часть Газы.
Этот план вызывает большую обеспокоенность в международном сообществе, так как в Газе проживает более 2,2 миллионов человек. Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху подчеркнул необходимость эвакуации мирного населения в безопасные районы до начала наступления.
Гуманитарная помощь доставляется через пункт пропуска Керем Шалом в Газе при содействии Организации Объединённых Наций и других международных организаций. В последние дни израильские силы усилили атаки на окраинах города Газа.
В районах Зейтун и Шеджа были проведены интенсивные бомбардировки, в результате которых многие дома были разрушены. По данным армии, в этих районах уничтожаются туннели и оружие.
В результате нападения Хамаса 7 октября 2023 года погибло более 1200 израильтян. По данным министерства здравоохранения Газы, в последующих военных операциях погибло более 61 тысячи палестинцев.
Эта война приводит к голоду и лишению крова миллионов людей в Газе. Международное сообщество призывает к мирному разрешению ситуации.