Kaliforniyada advokatlik imtihoni natijalari qayta ko‘rib chiqildi
Kaliforniya shtatida fevral oyida o‘tkazilgan advokatlik imtihonida baholash jarayonida yangi xatolar aniqlangan. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Natijada uch nafar abituriyentning natijalari qayta ko‘rib chiqilib, dastlab “yiqildi” deb belgilangan baholari “o‘tdi” deb o‘zgartirildi. Bundan oldin ham 243 nafar abituriyent dastlab imtihondan o‘tolmadi deb hisoblangan, ammo keyinchalik aniqlangan xatolar tuzatilgach, ular aslida imtihondan o‘tganligi ma’lum bo‘lgan edi.
Shu tariqa, umumiy o‘tish ko‘rsatkichi 65 foizga yetdi, bu esa odatdagi 35 foizlik ko‘rsatkichdan ancha yuqori hisoblanadi. Fevral oyidagi imtihon ilk bor onlayn va sinf xonasida aralash usulda o‘tkazildi.
Biroq ko‘plab talabalar texnik muammolar, kompyuter nosozliklari va imtihon jarayonidagi tartibsizliklar haqida shikoyat qilishdi. Xatolarni aniqlash uchun iyun oyida maxsus kompaniya jalb qilindi va buning uchun 185 ming dollar sarflandi.
Umuman olganda, fevral oyidagi muammolarni bartaraf etish uchun taxminan 6 million dollar mablag‘ sarflandi. Kaliforniya Oliy sudi iyul oyidagi imtihonni esa an’anaviy usulda o‘tkazishni buyurdi va bu safar jiddiy muammolar qayd etilmadi.

Результаты экзамена на адвоката в Калифорнии пересмотрены
В штате Калифорния при оценке адвокатского экзамена, проведенного в феврале, были выявлены новые ошибки. Об этом сообщает Zamin.uz.
В результате результаты трех абитуриентов были пересмотрены, и оценки, первоначально отмеченные как «не сдал», были изменены на «сдал». Ранее 243 абитуриента считались не прошедшими экзамен, но после исправления выявленных ошибок выяснилось, что они на самом деле сдали экзамен.
Таким образом, общий показатель прохождения достиг 65%, что значительно выше обычного показателя в 35%. Экзамен в феврале впервые проводился в смешанном формате — онлайн и в классе.
Однако многие студенты жаловались на технические проблемы, неисправности компьютеров и нарушения порядка во время экзамена. Для выявления ошибок в июне была привлечена специальная компания, на что было потрачено 185 тысяч долларов.
В целом для устранения проблем февраля было потрачено около 6 миллионов долларов. Верховный суд Калифорнии распорядился провести июльский экзамен традиционным способом, и на этот раз серьезных проблем не зафиксировано.