Tramp Putin, Zelenskiy bilan uch tomonlama sammit rejasini bildirdi
AQSH prezidenti Donald Trampning yaqinda bergan bayonoti xalqaro siyosiy doiralarda katta e’tibor qozondi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Axios agentligi tarqatgan ma’lumotlarga ko‘ra, Tramp Yevropa yetakchilari va Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy bilan telefon orqali muloqotda 22 avgust kuni Rossiya prezidenti Vladimir Putin hamda Zelenskiy ishtirokida uch tomonlama sammit o‘tkazish niyatini bildirgan. Manbalar ma’lumotiga ko‘ra, Tramp sammitdan so‘ng o‘tkazilgan telefon suhbatida Yevropa rahbarlariga kelasi juma kuni Putin va Zelenskiyni bir vaqtning o‘zida uchrashuvga chaqirish rejasini ma’lum qilgan.
Shuningdek, 18 avgust kuni Oq uyda Donald Tramp Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy hamda Yevropa Ittifoqi vakillari bilan uchrashuv o‘tkazishni rejalashtirgan. Bu uchrashuv tinchlik muzokaralari jarayonining muhim bosqichi sifatida ko‘rilmoqda.
Tramp Putin bilan olib borgan muzokaralar haqida Fox News telekanaliga bergan intervyusida tomonlar “kelishuvga yaqin” ekanligini ta’kidlagan. Uning fikricha, asosiy qarorni endi Ukraina qabul qilishi lozim va bu holat “prezident Zelenskiyning pozitsiyasiga bog‘liq”.
Xulosa qilganda, avgust oyida o‘tkazilishi kutilayotgan uch tomonlama sammit xalqaro hamjamiyat e’tiboridagi eng muhim siyosiy voqealardan biri bo‘lib qoladi. Ukraina va Rossiya o‘rtasidagi kelishuv masalasi esa yaqin kunlarda yanada dolzarb mavzulardan biri sifatida muhokama qilinishi kutilmoqda.

Трамп сообщил о плане трехстороннего саммита с Путиным и Зеленским
Недавнее заявление президента США Дональда Трампа привлекло большое внимание в международных политических кругах. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации агентства Axios, 22 августа Трамп в телефонном разговоре с европейскими лидерами и президентом Украины Владимиром Зеленским выразил намерение провести трехсторонний саммит с участием президента России Владимира Путина и Зеленского. По данным источников, после саммита Трамп в телефонном разговоре с европейскими руководителями сообщил о плане пригласить Путина и Зеленского на встречу одновременно в следующую пятницу.
Кроме того, 18 августа в Белом доме Дональд Трамп планирует провести встречу с президентом Украины Владимиром Зеленским и представителями Европейского Союза. Эта встреча рассматривается как важный этап процесса мирных переговоров.
В интервью телеканалу Fox News Трамп отметил, что стороны близки к соглашению по результатам переговоров с Путиным. По его мнению, основное решение теперь должна принять Украина, и это зависит от позиции президента Зеленского.
В заключение, трехсторонний саммит, ожидающийся в августе, станет одним из важнейших политических событий, привлекающих внимание международного сообщества. Вопрос о соглашении между Украиной и Россией, как ожидается, в ближайшие дни станет одной из наиболее актуальных тем для обсуждения.