Zelenskiy Vashingtonga Yevropa yetakchilari bilan safar qiladi
Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy dushanba kuni AQSh prezidenti Donald Tramp bilan uchrashish maqsadida Vashingtonga safar qiladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu uchrashuvda unga Germaniya kansleri Fridrix Mers, Fransiya prezidenti Emmanuel Makron hamda Buyuk Britaniya bosh vaziri Keyr Starmer hamrohlik qiladi. Yevropa yetakchilari Zelenskiyni qo‘llab-quvvatlash va Ukrainaga mustahkam xavfsizlik kafolatlarini berish uchun birgalikda ish olib bormoqdalar.
Uchrashuv davomida Rossiyaning agressiyasiga qarshi yordam, hududiy nizolar va iqtisodiy cheklovlar masalalari muhokama qilinadi. O‘tgan hafta Donald Tramp Alyaskada Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan uchrashdi.
Manbalarga ko‘ra, Putin Ukrainadan sharqiy hududlarning katta qismini berishni talab qilib, frontni muzlatishga tayyorligini bildirdi. Biroq Zelenskiy bu taklifni rad etdi.
Ishtirokchi davlatlar Tramp, Putin va Zelenskiy o‘rtasida uch tomonlama uchrashuv tashkil etishni maqsad qilgan. Ularning asosiy vazifasi Ukrainaga kafolatli yordam ko‘rsatish va zarurat paytida Moskvaga bosimni oshirishdir.
Shu bilan birga, Rossiya o‘z talablaridan voz kechmayapti. Putin Donetsk viloyati ustidan to‘liq nazoratni talab qilmoqda va Yevropani fitnalar uyushtirmaslik haqida ogohlantirmoqda.

Зеленский отправляется в Вашингтон с лидерами Европы
Президент Украины Владимир Зеленский в понедельник отправится в Вашингтон для встречи с президентом США Дональдом Трампом. Об этом сообщает Zamin.uz.
На этой встрече его будут сопровождать канцлер Германии Фридрих Мерс, президент Франции Эммануэль Макрон и премьер-министр Великобритании Кеир Стармер. Лидеры Европы совместно работают над поддержкой Зеленского и предоставлением Украине надежных гарантий безопасности.
Во время встречи будут обсуждаться вопросы помощи в противодействии российской агрессии, территориальные споры и экономические санкции. На прошлой неделе Дональд Трамп встретился с президентом России Владимиром Путиным на Аляске.
По данным источников, Путин заявил о готовности заморозить фронт, требуя уступить большую часть восточных территорий Украины. Однако Зеленский отверг это предложение.
Участвующие государства планируют организовать трехстороннюю встречу между Трампом, Путиным и Зеленским. Их основная задача — обеспечить гарантированную помощь Украине и при необходимости усилить давление на Москву.
В то же время Россия не отказывается от своих требований. Путин требует полного контроля над Донецкой областью и предупреждает Европу не устраивать провокаций.