Tramp Donbass va Qrim bo‘yicha yangi taklif berdi
Alyaskada o‘tgan Donald Tramp va Vladimir Putinning uchrashuvi Yevropa yetakchilari orasida katta qiziqish va xavotir uyg‘otdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Trampning yangi taklifi Donbass hududini Rossiyaga topshirish hamda Qrimni rasman tan olishdan iborat bo‘lib, bu Yevropada tinchlik o‘rnatish borasidagi muhim qadam sifatida ko‘rilmoqda. Uchrashuvdan so‘ng, 15 avgust kuni Tramp Yevropa rahbarlari bilan telefon orqali muloqot olib bordi va yangi shartlar hamda takliflarni muhokama qildi.
Uning fikriga ko‘ra, agar Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy Donbassdan qo‘shinlarni olib chiqishga rozi bo‘lsa, tinchlik kelishuvi tezroq amalga oshishi mumkin. Bu esa muvaffaqiyatli muzokaralar uchun muhim imkoniyatdir.
Biroq, Zelenskiy qaror qabul qilishdan oldin Donbass hududini bo‘shatish bilan bog‘liq siyosiy va huquqiy masalalarni aniq belgilash zarur. Shuningdek, Tramp muzokaralarda Rossiya bilan muvofiqlik yoki tinchlik shartnomasini imzolashga tayyorligini bildirdi.
U Ukrainaga xavfsizlik kafolatlari berilishi va Qrimning Rossiya hududi sifatida tan olinishi talablarini ilgari surdi. Tramp va Yevropa yetakchilari o‘rtasidagi yangi jarayonlarda Donbass, Qrim va Ukraina bo‘yicha qarorlarning qaysi yo‘nalishda amalga oshirilishi, shuningdek, yangi savollar yuzaga kelishi kutilmoqda.
Trampning nuqtai nazariga ko‘ra, oxirgi qarorlar Volodimir Zelenskiyning qo‘lida. Yevropa va Ukraina davlatlari Trampning ushbu yangi taklifiga qanday munosabat bildirishi hamda kelgusidagi muzokaralar natijasida qanday kelishuvlar yuzaga kelishi katta qiziqish uyg‘otmoqda.

Трамп предложил новое предложение по Донбассу и Крыму
Встреча Дональда Трампа и Владимира Путина, прошедшая на Аляске, вызвала большой интерес и беспокойство среди европейских лидеров. Об этом сообщает Zamin.uz.
Новое предложение Трампа заключается в передаче региона Донбасса России и официальном признании Крыма, что рассматривается как важный шаг к установлению мира в Европе. После встречи, 15 августа, Трамп провёл телефонный разговор с европейскими лидерами, обсудив новые условия и предложения.
По его мнению, если президент Украины Владимир Зеленский согласится вывести войска из Донбасса, мирное соглашение может быть достигнуто быстрее. Это представляет собой важную возможность для успешных переговоров.
Однако перед принятием решения Зеленскому необходимо чётко определить политические и юридические вопросы, связанные с освобождением Донбасса. Также Трамп выразил готовность подписать с Россией соглашение о согласовании или мирный договор в ходе переговоров.
Он выдвинул требования о предоставлении Украине гарантий безопасности и признании Крыма территорией России. В новых процессах между Трампом и европейскими лидерами ожидается определение направлений решений по Донбассу, Крыму и Украине, а также появление новых вопросов.
По мнению Трампа, окончательные решения находятся в руках Владимира Зеленского. Большой интерес вызывает реакция Европы и Украины на это новое предложение Трампа, а также какие соглашения будут достигнуты в результате будущих переговоров.