Mirziyoyev va Putin Ukraina masalasini muhokama qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 17 avgust kuni Rossiya Prezidenti Vladimir Putin bilan telefon orqali muloqot qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu suhbatda ikki davlat o‘rtasidagi ikki tomonlama va xalqaro ahamiyatga ega masalalar muhokama qilindi. Rossiya Prezidenti Putin 15 avgust kuni Ankorijdagi Rossiya va AQSH sammitining asosiy natijalari haqida ma’lumot berdi.
Shavkat Mirziyoyev Ukraina atrofidagi vaziyat tez fursatda tartibga solinishini umid qilayotganini bildirdi. Shuningdek, u ikki mamlakat o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlikni jadallashtirish va yangi qo‘shma loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha harakatlarni davom ettirish zarurligini ta’kidladi.
Barcha darajalarda faol muloqot va tajriba almashinuvining ahamiyati alohida qayd etildi. 15 avgust kuni AQSHning Alyaska shtatida Tramp va Putin o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Muzokaralar ikki soat 45 daqiqa davom etdi, ammo Ukraina masalasida kelishuvga erishilmadi. Putin ushbu muzokaralarni samarali deb baholadi va Rossiya Ukraina bilan xavfsizlik masalalarida ishlashga tayyorligini bildirdi.
Shuningdek, 27 iyun kuni Minskdagi Yevrosiyo iqtisodiy ittifoqi sammitida Shavkat Mirziyoyev va Vladimir Putin uchrashib, Ukraina masalasini muhokama qilgan. 8 iyul kuni esa ular telefon orqali yana bir bor muloqot qildilar.
Qozog‘iston Prezidenti To‘qayev Putinning Ankorijdagi uchrashuvini tarixiy sammit deb atab, ikki davlat rahbarlarining Ukrainadagi urushni to‘xtatish bo‘yicha amaliy muzokaralar olib borishga tayyorligini ta’kidlagan edi.

Мирзиёев и Путин обсудили вопрос Украины
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 17 августа провёл телефонный разговор с Президентом России Владимиром Путиным. Об этом сообщил Zamin.uz.
В ходе беседы были обсуждены двусторонние и международно значимые вопросы между двумя государствами. Президент России Путин рассказал о ключевых результатах саммита России и США, который состоялся 15 августа в Анкоридже.
Шавкат Мирзиёев выразил надежду на скорейшее урегулирование ситуации вокруг Украины. Также он подчеркнул необходимость активизации торгово-экономического сотрудничества между двумя странами и продолжения работы по реализации новых совместных проектов.
Особое внимание было уделено важности активного диалога и обмена опытом на всех уровнях. 15 августа в штате Аляска (США) состоялась встреча между Трампом и Путиным.
Переговоры длились два часа 45 минут, однако по вопросу Украины соглашения достигнуто не было. Путин оценил эти переговоры как эффективные и заявил о готовности России работать с Украиной по вопросам безопасности.
Кроме того, 27 июня на саммите Евразийского экономического союза в Минске Шавкат Мирзиёев и Владимир Путин встретились и обсудили вопрос Украины. 8 июля они вновь провели телефонный разговор.
Президент Казахстана Токаев назвал встречу Путина в Анкоридже историческим саммитом и подчеркнул готовность лидеров двух стран вести практические переговоры по прекращению войны в Украине.