AQSH va Rossiya Ukrainaga xavfsizlik kafolati berdi
Amerika Qo‘shma Shtatlari va Rossiya Ukrainaga xavfsizlik kafolatlari berish masalasida yangi kelishuvga erishgani ma’lum qilindi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
AQSH prezidentining maxsus vakili Stiven Uitkoffning so‘zlariga ko‘ra, kelishuvning keyingi bosqichi Ukraina tomonining roziligiga bog‘liq. 16 avgust kuni o‘tgan matbuot anjumanida Uitkoff bu kelishuv Ukraina hukumati tomonidan qanchalik ma’qullanishi muhimligini ta’kidladi.
U shunday dedi: “Hozirda barchasi Ukrainaga bog‘liq”. Shuningdek, AQSH va Ukraina rahbarlari Donald Tramp hamda Volodimir Zelenskiy o‘rtasidagi uchrashuvda bu masala muhokama qilinishi rejalashtirilgan.
18 avgust kuni Oq uyda bo‘lib o‘tadigan uchrashuvga Fransiya prezidenti Emmanuel Makron, Italiya bosh vaziri Jorja Meloni va boshqa Yevropa yetakchilari ham taklif etilgan. Donald Tramp Putin bilan muzokaralardan so‘ng Fox News telekanaliga bergan intervyusida kelishuvga yaqin ekanini bildirgan va Ukrainadan rasmiy rozilik olingach, jarayon davom etishini ta’kidlagan.
Uning fikricha, “barchasi prezident Zelenskiyga bog‘liq”. “The New York Times” nashrining xabar berishicha, Tramp Yevropa yetakchilariga butun Donbass hududini Rossiyaga topshirish taklifini ilgari surgan.
Agar ushbu kelishuv amalga oshsa, Yevropa va AQSH Ukrainaning kelajagi bo‘yicha strategiyasini qayta ko‘rib chiqish imkoniga ega bo‘ladi. Mazkur uchrashuvdan so‘ng Ukrainadagi qurolli harakatlar bo‘yicha muhim qarorlar qabul qilinishi kutilmoqda.

США и Россия предоставили Украине гарантии безопасности
Сообщается, что Соединённые Штаты Америки и Россия достигли нового соглашения о предоставлении Украине гарантий безопасности. Об этом сообщил Zamin.uz.
По словам специального представителя президента США Стивена Уиткоффа, следующий этап соглашения зависит от согласия украинской стороны. На пресс-конференции 16 августа Уиткофф подчеркнул важность того, насколько это соглашение будет одобрено правительством Украины.
Он сказал: «Сейчас всё зависит от Украины». Также планируется обсудить этот вопрос на встрече лидеров США и Украины Дональда Трампа и Владимира Зеленского.
На встречу, которая состоится 18 августа в Белом доме, приглашены президент Франции Эммануэль Макрон, премьер-министр Италии Джорджа Мелони и другие европейские лидеры. В интервью телеканалу Fox News после переговоров с Путиным Дональд Трамп заявил, что соглашение близко к достижению, и после официального согласия Украины процесс продолжится.
По его мнению, «всё зависит от президента Зеленского». По информации издания The New York Times, Трамп предложил европейским лидерам передать России всю территорию Донбасса.
Если это соглашение будет реализовано, Европа и США получат возможность пересмотреть стратегию относительно будущего Украины. После этой встречи ожидается принятие важных решений по вооружённым действиям на территории Украины.