G‘azoda hujumlar sabab minglab odamlar ko‘chishga majbur bo‘ldi
Isroilning uzluksiz hujumlari natijasida G‘azo shahrining Zeitun mahallasida minglab aholi uylarini tark etishga majbur bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Gaza fuqarolik mudofaa agentligining ma’lumotiga ko‘ra, shanba kuni butun hududda kamida 40 kishi halok bo‘lgan. Isroil hukumati G‘azoni egallab, aholining katta qismini janubiy lagerlarga ko‘chirishni rejalashtirmoqda.
Armiyaning bayonotida aholiga chodir va boshpana uchun zarur buyumlarni olib kelishga ruxsat berilishida davom etishi aytilgan. Biroq Birlashgan Millatlar Tashkiloti ushbu reja yuzasidan qattiq tanqid bildirdi.
Mahalliy rasmiylarning ma’lumotiga ko‘ra, shahar infratuzilmasining 80 foizi vayron qilingan, qolgan shifoxonalar esa og‘ir sharoitda faoliyat yuritmoqda. BMT ma’lumotlariga ko‘ra, G‘azoda 1,9 milliondan ortiq odam uyini tark etishga majbur bo‘ldi.
Shu bilan birga, oziq-ovqat va dori-darmon yetishmasligi tufayli o‘limlar soni oshmoqda. Isroilda esa minglab odamlar ko‘chalarga chiqib, hukumatning G‘azoni egallash rejasiga norozilik bildirdi.
Yo‘llar to‘sildi, poezdlar to‘xtadi, ko‘plab do‘konlar yopildi. Namoyishchilar garovdagilarni ozod qilish va urushni to‘xtatishni talab qilmoqda.
2023-yil oktyabr oyida Hamas tomonidan amalga oshirilgan hujum natijasida 1 200 kishi halok bo‘lgan va 251 kishi garovga olingan edi. Shundan keyin davom etayotgan harbiy harakatlarda G‘azoda 61 mingdan ortiq odam halok bo‘lgani ma’lum qilinmoqda.
Bu voqealar mintaqada chuqur ijtimoiy va siyosiy inqirozga sabab bo‘lmoqda. Har ikki tomon uchun ham insoniy yo‘qotishlar juda katta ekanligi ta’kidlanmoqda.

Из-за атак в Газе тысячи людей были вынуждены покинуть свои дома
В результате непрекращающихся атак Израиля тысячи жителей района Зейтун в городе Газа были вынуждены покинуть свои дома. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным гражданской обороны Газы, в субботу по всему региону погибло не менее 40 человек. Правительство Израиля планирует захватить Газу и переселить большую часть населения в южные лагеря.
В заявлении армии говорится, что разрешение на доставку палаток и необходимых предметов для укрытия населению будет продолжено. Однако Организация Объединённых Наций резко раскритиковала этот план.
По информации местных властей, 80 процентов городской инфраструктуры разрушено, а оставшиеся больницы работают в тяжелых условиях. По данным ООН, более 1,9 миллиона человек в Газе были вынуждены покинуть свои дома.
В то же время из-за нехватки продовольствия и медикаментов число смертей растёт. В Израиле тысячи людей вышли на улицы, выражая протест против плана правительства по захвату Газы.
Дороги заблокированы, поезда остановлены, многие магазины закрыты. Демонстранты требуют освобождения заложников и прекращения войны.
В октябре 2023 года в результате атаки, проведённой Хамасом, погибло 1200 человек, а 251 человек был взят в заложники. После этого в продолжающихся военных действиях в Газе погибло более 61 тысячи человек.
Эти события вызывают глубокий социальный и политический кризис в регионе. Подчеркивается, что человеческие потери с обеих сторон чрезвычайно велики.